Ruski vojni izvori su 30. jula podelili novi video koji je snimila ruska izviđačka bespilotna letelica koja je koordinirala uspešnim preciznim udarom municije Lancet koja se nalazi duboko u ukrajinskoj strateškoj pozadini.

Ruska bespilotna letelica primetila je Su-25 ukrajinskog vazduhoplovstva parkiranog na aerodromu Dolgincevo u blizini grada Krivog Roga u Dnjepropetrovskoj oblasti. Avion je odmah napala ruska bespilotni letelica Lancet. Usled napada, avion se zapalio.

Ukrajinska vojska je, za razliku od prethodnih puta, pokušala da zaštiti dragoceni avion žičanom mrežom, ali to nije pomoglo.

Uprkos tekućim isporukama dodatnih sistema protivvazdušne odbrane iz različitih zemalja NATO-a, ukrajinska vojska ne uspeva da obezbedi svoje strateške važne objeke duboko u pozadinskim oblastima.

Kao rezultat toga, vidimo kako rusko izviđanje deluje na različitim ukrajinskim aerodromima, koordinirajući precizne udare ruskih dronova i projektila. Pre nešto više od mesec dana, a u roku od samo četiri dana, Rusi su dronovima Lancet uništili dva Suhoja Su-25 ukrajinskog vazduhoplovstva.

Tada su se Su-25 takođe nalazili na zemlji u vazduhoplovnoj bazi Dolgincevo u regionu Krivog Roga, više od 60 kilometara od fronta u zoni sukoba u Ukrajini.

Ukrajinsko vazduhoplovstvo je imalo oko 60 Su-25UB, Su-25K i Su-25M1 kada je ruska vojna operacija u Ukrajini počela februara 2022. godine.

Ukrajina je kasnije dobila dodatne avione ovog tipa, navodno preko 14, iz Belgije i Severne Makedonije. Ipak, pretpostavlja se da je većina ukrajinskih Su-25 već uništena na zemlji ili oborena od strane ruske vojske.

Lancet, koji je korišćen za gađanje ukrajinskog Su-25, razvila je ZALA Aero grupa, podružnica ruskog odbrambenog giganta Koncerna Kalašnjikov.

Kompanija proizvodi dve verzije lutajuće municije, Izdelije-52 sa trajanjem leta od 30 minuta i bojevom glavom od jednog kilograma i veću Izdelije-51 sa trajanjem leta od 40 minuta i naoružan je bojevom glavom od tri kilograma.

Lutajuća municija leti prema određenom području pomoću inercijalnog navigacionog sistema uz pomoć GLONASS-a.

Po dolasku u područje, operater koristi ugrađeni elektro-optički sistem preko dvosmerne veze za prenos podataka da otkrije, prati i zaključa metu. Sistem laserskog dometa zatim kontroliše detonaciju bojeve glave.

Mali radarski presek i minimalni infracrveni znak lutajuće municije na električni pogon čine je veoma teškim za otkrivanje i presretanje.

Ukrajinski pokušaji da zaustave Lancet lutajuću municiju vatrom protivvazdušne odbrane, elektronskim ratovanjem ili protivmerama uglavnom su bili neuspešni.

Prema objavljenim i široko dostupnim snimcima i ruskim izvorima koji prate i dokumentuju vojne gubitke, ruska vojska je do sada koristila dron Lancet da uništi ili ošteti najmanje šest ratnih aviona ukrajinskog vazduhoplovstva parkirana na zemlji. Ovaj broj uključuje samo udare verifikovane video snimkom.

avion-su.jpg
Printscreen Twitter 
foto: Printscreen Twitter

Ukrajinski vojni aerodromi i na njima stacionirana oprema bili su jedan od prioritetnih ciljeva Oružanih snaga Rusije od samog početka eksalacije sukoba.

Međutim, ako su na početku ruske “specijalne operacije” napadi na ove objekte izvođeni skupim projektilima i napadnim bespilotnim letelicama tipa Geran-2, a od prošle godine su obližnje vazdušne baze postale dostupne izuzetno jeftinoj municiji Lancet.

Ruski Lancet “uništio” još jedan ukrajinski Su-25 na aerodromu Dolgincevo u blizini grada Krivog Roga decembra 2023. godine.

Da ovo nisu izolovani slučajevi kao i da Oružane snage Ukrajine imaju ozbiljne probleme u vezi sa bezbednošću i odgovoru na nove vojne tehnologije govori nam i uništenje Su-25 ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva takođe na aerodromu Dolgincevo u Krivom Rogu još u oktobru 2023. godine.

Ruska vojska je septembra 2023. godine podelila video snimak udara u MiG-29 ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva sa lutajućom municijom Lancet. Ukrajinski MiG-29 je i ovoga puta pogođen na aerodromu Dolgincevo u blizini grada Krivog Roga u Dnjepropetrovskoj oblasti, što očito govori o nemaru ukrajinskog vazduhoplovstva.

Treba napomenuti da je još jedan MiG-29 je pogođen na aerodromu Kulbakino u Mikolajevskoj oblasti na sličan način, takođe stacioniran na otvorenom aerodromu.

Kurir.rs/Oruzjeonline/Preneo: P. P.

Bonus video:

Kurir teleivizija "HAMASU POMAGAO IRAN, DRONOVI UNIŠTAVALI NAJBOLJE TENKOVE!" Pukovnik u penziji: NEOBJAŠNJIV propust izraelskih obaveštajnih službi