Venecuela se našla na raskršću nakon predsedničkih izbora, na kojima su i aktuelni predsednik Nikolas Maduro i kandidat opozicije Edmundo Gonzales Urutia proglasili pobedu.

Ova situacija izazvala je nasilne demonstracije koje su već odnele tri života. Situacija na ulicama i politička kriza koja traje već nekoliko godina stavljaju Venecuelu u centar svetske pažnje, a mišljenja o njenom budućem pravcu su podeljena.

U jutarnjem programu Kurir televizije, gosti Rajko Kapelan, iz Centra za društvenu stabilnost, i dr Aleksandar Dikić, lekar, voditelj i pisac, diskutovali su o trenutnom stanju u Venecueli.

11:24
Stručnjaci o nemirima u Venecueli Izvor: Kurir televizija 

Dr Dikić je istakao da je Venecuela u političkoj krizi još od 2014. godine kada je ekonomska kriza prvi put udarila zemlju, a situacija se dodatno komplikovala nizom izbora koje opozicija smatra neregularnim.

- Venecuela je u permanentnoj krizi. Od parlamentarnih izbora 2020. godine do regionalnih izbora 2021. godine, opozicija nije priznavala rezultate, a Madurov režim je često opisivan kao autoritaran. Opozicija je optuživana da su plaćenici stranih sila i izdajnici svoje zemlje - rekao je dr Dikić.

sequence-01.01-39-54-12.still009.jpg
Kurir Televizija 

Dr Dikić je dodao da je mladost venecuelanskog stanovništva, sa prosečnom starošću od 31 godine, ključna u razumevanju zašto se protesti šire i van glavnih gradova. On je takođe naglasio da međunarodna zajednica, uključujući SAD i južnoameričke države, traži objavljivanje izbornih rezultata, što dodatno doprinosi političkoj napetosti.

Oba sagovornika su se složila da je teško predvideti ishod trenutne situacije.

- Imate situaciju gde dve strane tvrde pobedu s velikom razlikom u procentima, što dodatno unosi sumnju u verodostojnost izbornog procesa. Ovo kašnjenje s objavom rezultata samo povećava nepoverenje u izborni proces - rekao je Kapelan.

Pored unutrašnjih faktora, geopolitički uticaji igraju veliku ulogu. Države poput Rusije i Kine su podržale Madura, dok SAD i druge zapadne zemlje podržavaju opoziciju.

- Venecuela je primer kako male države često nemaju punu kontrolu nad svojim suverenitetom i kako velike sile utiču na unutrašnju politiku - zaključio je Kapelan.

sequence-01.01-44-49-08.still011.jpg
Kurir Televizija 

Navodni hakerski napad

U jutarnjem programu, povodom nedavnih predsedničkih izbora u Venecueli koji su obeleženi kontroverzama i optužbama za sajber napade, uključila se Ivona Talevska, predsednica Makedonske asocijacije novinara.

Iz Skoplja je komentarisala izjave venecualskog državnog tužioca Tareka Saba, koji je optužio hakerske grupe iz Severne Makedonije za uplitanje u izborne rezultate po instrukcijama opozicionih lidera.

Talevska je prenela zvanični stav makedonskih vlasti.

- Ministar digitalne transformacije Stefan Andonovski je naglasio da čekamo zvanične informacije iz Venecuele koje bi potvrdile bilo kakve dokaze o učešću Makedonaca u ovim aktivnostima - izjavila je Talevska.

foto: Kurir televizija

Dodala je da Makedonija ne može ozbiljno da tretira optužbe bez konkretnih dokaza, posebno imajući u vidu ranije neosnovane optužbe koje su dolazile iz Venecuele.

Ministarstvo pravde Severne Makedonije izrazilo je spremnost da, ukoliko dođe do formalnog zahteva Venecuele zasnovanog na Međunarodnoj konvenciji o borbi protiv transnacionalnog kriminala, uzvrati reciprocitetom u istrazi ovih optužbi.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova dodato je da upotreba VPN tehnologija i Dark Web-a može značiti da su napadi izgledali kao da dolaze iz Makedonije, iako to možda nije slučaj. Talevska je naglasila da Severna Makedonija nema istoriju hakerskih napada na državne institucije, a sve dosadašnje aktivnosti makedonskih hakera bile su usmerene na propagandne akcije, a ne na manipulaciju izbornim sistemima.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

Bonus video:

01:48
"VENECUELA JE ISPROVOCIRANA! MOGU SAMO DA UŠETAJU U GVAJANU" Gajić: Pitanje Kosova i Metohije je pokrenulo domino efekat u svetu! Izvor: Kurir teleivizija