Invazija Oružanih snaga Ukrajine u Kursku oblast nije dovela do značajnijih rezultata za Kijev, ali je postala razlog za dalju eskalaciju, bar u retorici.

Čvrstina Rusije je samo porasla od prekograničnog napada, dok su se opcije Ukrajine značajno smanjile. Nema govora o prihvatljivom ishodu, smatra britanski diplomata Jan Praud, koji je napisao članak za časopis Responsible Statecraft.

Prema njegovom mišljenju, operacija Kursk promenila je procenu rizika na obe strane.

Ukrajina je morala da podigne moral među svojim vojnim i civilnim stanovništvom nekom vrstom pobede u vreme kada su njene linije u Donbasu pucale, podrška Zapada za besplatno snabdevanje oružjem bila je sve manja, a rezultati izbora u SAD bili nejasni i potencijalno alarmantni. Predsednik Zelenski je možda mislio da nema šta da izgubi bacanjem kocke.

Kako je Ukrajina postepeno proterivana iz Donbasa, Zelenski bi mogao da pošalje još ljudi i opreme da zadrži svoj deo zemlje u Kursku, uz veliku cenu, u očajničkom pokušaju da pokaže da se njegovo kockanje nije pretvorilo u katastrofu.

“Vojne, ekonomske i demografske karte i dalje su složene u korist Rusije”, piše Praud.

Zapadni realisti poput Džona Miršajmera i drugih upozoravali su da je Kursk strateška greška Kijeva. Ali zapadna vlada i mejnstrim mediji verno su se hvalili Kurskom ofanzivom kada je počela. Ukrajina tvrdi da sada kontroliše oko 1.000 kvadratnih kilometara slabo naseljenog zemljišta u Kurskom regionu.

Ali čak i da je to tačno, cena plaćena za ovo geopolitički beznačajno dostignuće biće previsoka za Ukrajinu i dovešće do nepredvidivih, ali svakako negativnih posledica.

Kurir.rs/TV Front/Preneo: P. P.

Bonus video:

02:29
"AKO TO URADE, SPRŽIĆE POLA UKRAJINE!" Analitičari o napadu na Kursk: Cilj Zelenskog je ostvaren, ali neće zaustaviti Ruse Izvor: kurir televizija