PAPIN POKLON: Godinu dana oproštaja svih grehova
VATIKAN - Katolički vernici od 11. oktobra pa sve do 24. novembra naredne godine mogu dobiti "oslobođenje od vremenskog greha", nakon što je papa Bendikt XVI taj period proglasio za "Godinu vere", javila je Verska informativna agencija (VIA).
Kako je saopšteno u Vatikanu, da bi verniku bio oprošten "vremenski greh", potrebno je da na velike praznike ide na bogosluženje ili da obavi hodočašće u jednu od 12 "papskih bazilika" (basilica papale) kojih u Rimu ima pet, u Asiziju dve, po jedna u Bariju, Loretu, Madridu, Pompeji i u Padovi.
Može se, takođe, posetiti i neka od rimskih katakombi, ili u nekoj katedrali obaviti meditacija i molitva, a moguće je posetiti crkvu gde je vernik kršten i u njoj obnoviti pripadnost vere ispovedanjem, pričešćem i činjenjem dobrih dela.
Poslednji put ovakvu priliku vernici su imali 2000. godine, a odluku je tada doneo papa Jovan Pavle Drugi.
"Oproštajnice" su prisutne u dugoj istoriji katoličke crkve i ranije su bile prodavane što je bio povod da Martin Luter u 16. veku zatraži reformu Crkve - što je bio početak protestantizma. Otuda je, navodi VIA, i sadašnja odluka pape u delu drugih crkava naišla na nerazumevanje, iako su oproštajnice "besplatne".
Prema katoličkom učenju oproštajnica znači "čin milosti", a pravilo je određeno u kanonskom pravu (Codex Iuris Canonici) iz 1983. godine u paragrafu 992.
Teolozi ukazuju da je još kod drevnih Jevreja postojala slična praksa oproaštanja greha, ali i oslobađanja od zakletvi i obaveza, povodom nekih praznika i godišnjica. Na Prvom vaseljenskom saboru 325. godine potvrđena je mogućnost da episkopi kao znak ljubavi prema verniku i pismeno potvrde oproštaj od greha, nakon kajanja.
Na jednom saboru u Carigradu 1727. rečeno je da dokumente opraštanja mogu da izdaju samo "drevne patrijaršije" (carigradska, aleksandrijska, antihijska i jerusalimska). To znači da sve ostale pravoslavne crkve ni danas ne mogu to da čine.
O izbavljenju od greha, opraštajućih ili otpusnih pisama u pravoslavlju, odnosno "razrešujućih gramata" piše i poznati grčki teolog Hristos Janaris.
Po Vlaškoj i Moldaviji su ih prodavali jerusalimski monasi sve do 19. veka. Slični primeri su zabeleženi i u ruskom pravoslavlju.
Papa se nada da će njegova nova knjiga dovesti ljude Isusu
Papa je rekao da se nada da će njegova najnovija knjiga o Isusu i njegovom detinjstvu približiti ljude Hristu.
"Isusovo detinjstvo" u knjižarama bi trebalo da se pojavi za Božić i treći je deo Benediktove trilogije o životu Hrista, piše AP.
Papa je u predgovoru naveo da je njegov cilj da iskoristi istorijske podatke o Isusu iz jevanđelja po Marku i Luki i da im savremeno tumačenje.
"Nadam se da će ova mala knjiga možda pomoći ljudima u njihovom putu ka Hristu", naveo je Benedikt.
Prve dve knjige bavile su se mladošću i smrću Isusa, kao i njegovim vaskrsnućem i bile su kombinacija teologije i istorije.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod