Britanci se bune zbog Nobelove nagrade EU
BRISEL - Podeljena mišljenja.
Odluku da se ovogodišnja Nobelova nagrada za mir dodeli Evropskoj uniji štampa u Evropi uglavnom je pozitivno ocenila, za razliku od Velike Britanije, gde su mnogi listovi to omalovažili, čak uz grube reči podsmeha.
„Nobelova nagrada za idiotizam“, piše desničarski Dejli mejl pored fotografije demonstranata u Atini obučenih u nacističke uniforme, koji su protestovali zbog posete nemačke kancelarke Angele Merkel, a ona se smatra odgovornom za teške mere štednje nametnute Grčkoj.
I Telegraf se čudi kako je EU dobila Nobela za mir, uprkos tome što su proteklu godinu obeležili protesti na ulicama mnogih njenih prestonica i što joj preti opasnost od raspada usred ekonomske krize.
Odluka o Nobelu „povlači, iznad svih, jedno pitanje: da li je kasno da naslednici Alfreda Nobela traže da im se vrati novac“, pita Telegraf.
Čak je i levici naklonjen Indipendent u okviru teksta posvećenog ovoj temi postavio fotografiju sa grčkim demonstrantima, usred smeća i suzavca, uz koju stoji citat Norveškog komiteta: „Jedinstveni projekat koji je zamenio rat mirom“.
Za Tajms je ovogodišnja Nobelova nagrada za mir „neozbiljna“. List smatra da se evropski projekat pretvorio u „utopijski plan“, dok komentatori kao razlog za kritiku navode, pored dužničke krize, i uspon ekstremne desnice.
Drugde u Evropi štampa je prema odluci da se Nobel dodeli evropskom bloku bila naklonjenija, iako pojedini takođe ukazuju na to da EU, opterećena dugovima i deficitom, nije baš najbolji izbor.
„Dobra ideja, loš dobitnik“, ocenio je nemački Špigl.
Belgijski Soar, u uvodnom članku pod naslovom „60 godina mira uprkos krizama“, piše da „Evropljani, od kojih mnogi danas imaju razloga da izgube nadu, ovu Nobelovu nagradu treba da shvate kao podsećanje da je Evropa do sada imala jednu od glavnih uloga u napretku demokratije“.
Sličan stav izneo je i italijanski dnevnik desnog centra Stampa, koji, priznajući da Nobel za EU predstavlja iznenađenje u najtežim trenucima za proces integracije kontinenta, ipak ističe da je to i „priznanje za put koji je kontinentu doneo 67 godina bez konflikta“.
Frankfurter algemajne cajtung piše da je Evropa „projekat ne prošlosti, već misija za budućnost“ i da bi trebalo da povrati hrabrost Evropljanima „da nastave ka zajedničkom cilju“.
Ko će da primi nagradu?
Nemački list Bild ne dovodi u pitanje opravdanost odluke da EU dobije nagradu za mir, ali se zapitao ko će formalno primiti priznanje: „Hoće li to biti predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo i njegovo društvo ili oni koji je stvarno zaslužuju?“
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti