Sud oslobodio grčkog Asanža
ATINA - Sud u Atini je u četvrtak uveče oslobodio novinara koga je državni tužilac optužio zbog objavljivanja spiska Grka - vlasnika bankarskih računa u Švajcarskoj, čime su izbegli porez u Grčkoj. Odluka je doneta već istog dana kada je počelo suđenje, ali posle maratonske rasprave od dvanaest sati koja se pretvorila u optužbu zbog masovne utaje poreza u Grčkoj i za odbranu slobode izražavanja.
Kostasu Vaksevanisu (46) TV-izveštaču i novinaru magazina "Hot dok" (Hot Doc - "Vruća dokumenta"), pretila je kazna do tri godine zatvora zbog protivzakonitog objavljivanja spiska sa 2.059 imena pojedinaca, na osnovu podataka švajcarske banke HSBC.
Sudija Malja Volika, predsednica suda, proglasila je "nevinim" Vaksevanisa odbacivši sve zahteve tužioca koji je tražio osuđujuću odluku.
"Hvala vam mnogo, gospođo sudijo", rekao je novinar pozdravljen aplauzom prisutnih na ročištu koje je počelo u četvrak rano ujutro. "Uradio sam isto što i svaki novinar", rekao je on izlazeći iz suda. "Moja dužnost je bila da objavim spisak; čak i da je moj otac bio na njemu, ja bih ga objavio", rekao je Vaksevanis ranije u sudnici. "Umesto borbe protiv izbegavanja poreza, smanjuju se plate sudija i penzionera", rekao je tokom suđenja Vaksevanis koji je dobio podršku međunarodnih nevladinih organizacija Reporteri bez granica (RSF), Amnesti internešnel i Komiteta za zaštitu novinara (CPJ).
"Vi ste javnom podsmehu izložili veliki broj ljudi, vi ste te ljude (sa spiska) bacili na milost i nemilost društva željnog krvi", rekao je tužilac. "Rešenje probleme Grčke nije kanibalizam", dodao je on. Vaksevanis se pozvao na pravo medija da otkrivajući skandale objavljuju dokumenta koja vlast skriva ili čiji značaj umanjuje, naročito sada kada je koaliciona Vlada Grčke pod optužbom da bogate i moćne štiti od mera štednje.
Mesecima traje polemika o navodnom spisku koji je 2010. godine Vladi Grčke poslala bivša ministarka finansija Francuske Kristin Lagard, sada direktorka MMF. Na spisku su imena Grka - vlasnika računa u Švajcarskoj, a grčke vlasti na to nisu reagovale dve godine. Nakratko priveden, a na slobodi ponovo od nedelje, Vaksevanis je optužio vlast za licemerje i rekao da je pravosuđe oruđe korumpiranog političkog sistema.
Spisak koji je Vaksevanis objavio, obuhvata privrednike, advokate, brodovlasnike, lekare, trgovce, zlatare, bivše političare i njihove rođake, kao i domaćice, studente i preduzeća. AFP podseća da se sličan slučaj dogodio u Francuskoj 2009. godine kada je sud primio sličan spisak dokumenata ukradenih iz banke HSBC, posle čega su fiskalno kažnjeni Francuzi koji su držeći novac u toj banci izbegavali porez kod kuće, ali je to obavljeno uz krajnju diskreciju. Vaksevanis tvrdi da je spisak dobio u anonimnom pismu i da pošiljalac tvrdi da ga je dobio od jednog političara.
Mnogi komentatori su postavili pitanje o tome otkuda tolika marljivost policije pri hapšenju novinara u nedelju, u zemlji u kojoj je pravda poslovično spora. Vlada konzervativca Andonisa Samarasa, već pod kritikom zbog novih mera budžetske štednje koje zahtevaju kreditori zemlje - Evropska unija i MMF, povećala je pritisak na novinare.
Ministar javnog reda Nikos Dendias javno je ove nedelje predložio tužbu protiv britanskog lista "Gardian" (The Guardian) zbog objavljivanja - po ministru - nedokazanih trvrdnji aktivista za borbu protiv rasizma da su žrtve policijskog zlostavljanja. Prošle sedmice su smenjena dva voditelja državne TV Net zbog javnog kritikovanja Dendiasa povodom tog slučaja.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod