SEKU PLUĆA PLANETE: Rupa velika ko Britanija
SAO PAULO - Sečom i krčenjem šuma u Amazoniji je, u razmaku od deset godina, uništena teritorija veličine Velike Britanije, saopštila je mreža od 11 ekoloških organizacije koje deluju u osam južnoameričkih zemalja na čijim se teritorijama prostire amazonska džungla.
U studiji, objavljenoj u Boliviji, oni ističu da je blizu 240.000 kvadratnih kilometara amazonske džungle nestalo u periodu od 2000. do 2010.
Deforestacija je pre svega posledica ilegalnih seča šuma, izgradnje autoputeva, rudarstva, poljoprivrede i stočarstva kao i izgradnje hidroelektrana, naftnih i gasnih bušotina.
Kako prenosi AP, 63 odsto amazonske džugle od 6,1 miliona kvadratnih kilometara nalazi se u Brazilu, a 80 odsto seče šuma počinjeno je upravo u toj zemlji, navode ekolozi, dodajući da je Peru odgovoran za 6,2, a Kolumbija za pet odsto uništenih šumskih površina.
Ekolozi, međutim, napominju da je došlo do usporavanja tempa deforestacije amazonske šume u Brazilu i drugim zemljama, sa izuzetkom Kolumbije i Francuske Gvajane.
Brazilske vlasti saopštile su da je krčenje džungle na najnižem nivou od 1988, kada su počele da mere stepen uništavanja kišnih šuma. Do sada je uništeno oko 20 odsto brazilskog dela amazonske džungle.
Od 2008, brazilska vlada preduzela je mere kako bi sprečila ilegalno krčenje šuma, koristeći satelitske snimke i šaljući ekološku policiju u najugroženija područja.
Amazonska šuma smatra se jednim od najvažnijih prirodnih odbrana planete od globalnog zagrevanja zbog svoje sposobnosti da apsorbuje ogromne količine ugljen dioksida.
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila