Vaseljenski patrijarh Vartolomej je u svojoj poslanici poručio da bi naredna godina trebalo da bude "godina solidarnosti"

BEOGRAD - Poglavari pravoslavnih crkava čestitali su predstojeće božićne praznike s pozivom na solidarnost zbog teške ekonomske krize i uz podsećanje da je naredna godina, godina Milanskog edikta.

Vaseljenski patrijarh Vartolomej je u svojoj poslanici poručio da bi naredna godina trebalo da bude "godina solidarnosti".

Patrijarh je naglasio da svet doživljava ratove i pretnje ratom, ljude okupira neprijateljstvo, a ne pomirenje.
Verska i politička ubeđenja pojedinaca iskazuju se u fanatizmu, nasilju i ekspanzionizmu, tako se upada u konflikt sa onima sa kojima se živi.

Iako je car Konstantin pre 1.700 godina odredio slobodu svim religijama, i sada ima ograničavanja verske slobode, ocenio je patrijarh Vartolomej, prenela je Verska informativna agencija (VIA).
Svet pogađa ekonomsko sukobljavanje, težnja ka brzoj dobiti, bogatstvo se koncentriše u malobrojne ruke, naveo je patrijarh I dodao da je ekonomska kriza sveta posledica moralne krize kojoj čovečanstvo, prema njegovim rečima, ne posvećuje potrebu pažnju Zbog svega što sada snalazi svet, patrijarh Vartolomej proklamuje "Godinu solidarnosti sa svim ljudima".

Neka se preduzmu mere da se ublaži siromaštvo i glad, proučio je on.

"U svojstvu duhovnog oca i crkvenog vođe, pozivam na saradnju sve ljude dobre volje i sve vlade, kako bi se ostvario mir Gospoda na zemlji. Neka se uklanjaju neljudske posledice velike neravnopravnosti. Moramo se založiti za pravo slabih, da neometano imaju pristup za ljudski život potrebnim dobrima. Tako možemo u okviru ljudskih mogućnosti omogućiti mir na zemlji", poručio je patrijarh Vartolomej.
Patrijarh Aleksandrije i cele Afrike Teodor traži od hrišćana da budu gostoljubivi prema svima, jer ih gospod na to poziva, posebno prema onima koji su na margini društva.On je podsetio da je Hristos to iskazivao prema "drugima", prema Samarićanki i dodao da gostoljublje ne znači samo pomoći, nego i približiti se drugom.

Patrijarh Jerusalima Teofil Treći ističe da je Božić praznik radosti, zahvalnosti i slavljenja Boga, podsećajući na ljubav prema bližnjima i činjenje dobrih dela.Crkva Svete zemlje moli za žrtve globalne svetske krize, terorizma, ratova, za izbeglice, u ovom trenutku prvenstveno za one iz Sirije.

Jerusalimska crkva preklinje da se nađu pravedna rešenja uz verske i političke probleme Bliskog istoka.Rumunski patrijarh Danijel u svojoj poslanici podsetio sve eparhije i parohije na nužnost da se i dalje pomaže gradnja velelepne katedrale u Bukureštu.Naredna godina, inače, posvećuje se i 1.700 godišnjici Milanskog edikta, podsetio je patrijarh Danijel.Poglavar Pravoslavne crkve Grčke, arhiepiskop Jeronim u svojoj poslanici podseća da njegova zemlja preživljava "kritično i bolno vreme, strah i nesigurnost za svakdašnji hleb i brigu za budućnost".Ovo je i "test vere", test hrišćanskih vrednosti, kazao je on.

Svako treba svojim znanjem, umećem i talentom da pomogne u spasavanju zemlje, da iskazuje sa svima svuda, u domu, susedstvu, radnom mestu, na ulici, svoj saosećaj sa drugima, naveo je arhiepiskop Jeronim. Setimo se, dodao je, pre svega onih bez posla, bez doma, bez topline i hrane.
Sada, kao gotovo nikada do sada, treba biti velikodušan, solidaran, istakao je grčki prvojerarh i dodao da su potrebni vizionarstvo i nada.

Crkva duhovno pomaže u naporima da se preduzme novi početak, kaže on i apeluje na bogate među Grcima da iskažu sada solidarnost i saosećaj, ali i na vladu koja bi trebalo da misli na slabe."Neka ovaj Božić bude početak novog puta zemlje i svakog pojedinca", poručuje Jeronim i dodaje da ne treba zaboraviti da je "s nama Bog, sada i uvek".

Prvojerarh Albanije, arhiepiskop Tirane Anastasije, u svojoj božićnoj poruci posebno temeljno analizira značaj strpljivosti i trpeljivosti pojedinca, jer je to sam Hristos iskazivao.
To ne znači pasivnost i nedaletnost, naveo je on istakavši da se strpljenjem rešavaju problemi i nepredvidljive prepreke.