Tolerantna dnevna vrednost najsitnijih lebdećih čestica je 72 mikrograma čestica po kubnom metru, a u Sarajevu je izmereno čak 470

SARAJEVO - Vazduh u Sarajevu je među najzagađenijim u regionu, a razlog tome je povećano korišćenje uglja lošeg kvaliteta i veliki broj automobila na ulicama, upozorio je Hidrometeorološki zavod Federacije Bosne i Hercegovine.

Sarajlije bi, "ukoliko uskoro ne padne kiša ili ne bude jakog vetra, mogle da imaju velikih problema", rekao je stručnjak za kvalitet vazduha pri Federalnom zavodu Martin Tais.

Tolerantna dnevna vrednost najsitnijih lebdećih čestica je 72 mikrograma čestica po kubnom metru, a u Sarajevu je izmereno čak 470.

"Najveći uzrok pojave prašine su automobili. Zbog toga je neophodno kontrolisati rad na tehničkim pregledima koji sve više postaju tek formalnost. Donete su odluke da policija može kontrolisati izduvne gasove iz vozila, dakle zakon je tu, samo ga treba provoditi", izjavio je Tais.

Prema njegovim rečima, veliki problem je i čađ, odnosno ugalj lošeg kvaliteta, zbog čega je povećana koncentracija sumpor-dioksida u vazduhu, "što ranije nije bio slučaj".

Na vazduh pun vlage i toksičnih materija upozoravaju i zvaničnici Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo i pozivaju građane da ograniče kretanje i da preko usta i nosa obavezno stavljaju šal.

Zbog guste magle i smoga smanjena je vidljivost u Sarajevu, zbog čega je otežan avio saobraćaj a mnogi letovi su poslednjih dana odgođeni.