RS slavi svoj dan i krsnu slavu Svetog Stefana
BANJALUKA - Dan Republike Srpske i krsna slava Sveti Stefan biće obeleženi nizom manifestacija u više gradova, a centralna svečanost tim povodom biće upriličena 9. januara u Kulturnom centru Banski dvor, u Banjaluci, gde će biti održana akademija pod nazivom “Iz Srpske s ljubavlju”.
U Saborom hramu Hrista Spasitelja će tim povodom biti održana liturgija, a zaslužni građani će dobiti odlikovanja.
Skupština srpskog naroda BiH je 9. januara 1992. godine donela Deklaraciju o proglašenju RS.
Skupština srpskog naroda BiH osnovana je oktobra 1991. godine. Administrativno središte te institucije bilo je najpre u Sarajevu, gde je i proglašena deklaracija, a tokom rata u BiH bilo je izmešteno na Pale.Od 1998. godine sedište Narodne skupštine RS je u Banjaluci.
Zvanično glavni grad RS je i dalje Sarajevo, što je navedeno i u Ustavu RS iz februara 1992. godine.RS, kojoj je Dejtonskim mirovnim sporazumom iz novembra 1995. godine pripalo 49 procenata teritorije BiH, ima površinu nešto manju od 25.000 kilometara kvadratnih, jedan je od entiteta BiH.
RS je po državnom uređenju parlamentarna republika, a predsednik skupštine je Igor Radojičić.Ona je proglašena u vreme raspada bivše SFR Jugoslavije i međunacionalnih sukobljavanja tri konstitutivna naroda u Bosni i Hercegovini, Muslimana (Bošnjaka), Srba i Hrvata.
Rat u BiH, u kojem je bilo zločina na svim stranama, a ukupan broj poginulih se procenjuje na oko 100.000, okončan je Dejtonskim mirovnim sporazumom u jesen 1995.Ustav BiH, koji u isto vreme predstavlja i Aneks četiri tog mirovnog sporazuma, nalaže da je BiH organizovana kao država sastavljena od dva entiteta RS i Federacije BiH.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da Bosna i Hercegovina ne predstavlja politički i istorijski interes srpskog naroda i da je moguće da za 10 ili 15 godina neće ni postojati, jer za to ne postoji volja dva od tri konstitutivna naroda.
"Međunarodna zajednica je sve više umorna od očuvanja nečega što mnogi ne žele. Mi smo izgubili i svoju malu iluziju o tome da je Bosna moguća u smislu realizacija dejtonskih vrednosti jer su one stalno bile izvrgnute promenama i nametane ovde. Mi nemamo posebnu želju da Bosna uspe. Mi ćemo uraditi ono što moramo, a ne što hoćemo, međutim države ne uspevaju ako ih nećete", rekao je Dodik u intervjuu Tanjugu povodom obeležavanja Dana RS.
Komentarišući kritike koje dolaze iz Federacije BiH zbog činjenice da je za Dan RS izabran 9. januar, što se u Sarajevu doživljava kao kontinuitet sa političkim nasleđem Radovana Karadžića, Dodik je rekao da je taj datum neprikosnoven i da to uopšte ne može da bude tema za polemiku.
Kako je istakao, Karadžić je stao na čelo srpskog nacionalnog pokreta u BiH i pripadaju mu zasluge za stvaranje RS, očuvanje identiteta srpskog naroda i sprečavanje zločina nad njim, a o tome da li je on vršeći dužnost predsednika i vrhovnog komandanta učinio neke prekršaja zakona i običaja rata, utvrdiće sud."Treba da kažemo jasno i glasno da je Karadžić sa svojim saradnicima odlučujuće uticao da se stvori RS i to je činjenica koju ne treba i ne mora da pobijamo i prećutkujemo", poručio je Dodik.
"Prigovori iz Federacije se događaju u kontinuitetu i oni su ove godine otišli i dalje tvrdeći da oni treba da taj dan slave kao dan nekakvog navodnog genocida. To je njihov problem. Neka oni taj dan proglase. Što se tiče RS ona je čista, stabilna, poštena i civilizovana, dobro mesto za život svih, pa i onih koji nisu Srbi", kazao je Dodik.
Prema njegovim rečima, RS, iako je nacionalni projekat, nije uperena ni protiv koga, a nacionalne manjine i grupe se u njoj osećaju veoma slobodno, jer nema nijednog zakonskog i ustavnog ograničenja za njihove slobode.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)