Lekari napuštaju Srpsku trbuhom za kruhom
BANJALUKA - U Republici Srpskoj radi gotovo tri puta manje lekara u odnosu na evropske zemlje, a ono što je alarmantno jeste činjenica da se njihov odliv nastavlja - odlaze "trbuhom za kruhom" u Nemačku, Sloveniju, uskoro i u Hrvatsku.
Predsednik Strukovnog sindikata doktora medicine RS Miodrag Femić navodi da u zdravstvenim ustanovama u Evropskoj uniji ima 362 lekara na 100.000 stanovnika, dok u RS na taj broj stanovnika trenutno ima tek 123 lekara, ubedljivo najmanje u Evropi.
"Ono što je zabrinjavajuće je da se u narednom periodu očekuje dalje smanjenje broja "belih mantila", upozorio je Femić.
Zahvaljujući zakonu koji je u Nemačkoj na snagu stupio 1. aprila 2012, a kojim se priznaju profesionalne kvalifikacije stečene u inostranstvu, dodela lekarskih dozvola za rad u toj zemlji više nije strogo povezana sa posedovanjem određenog državljanstva.
Međutim, ukazuje "Glas Srpske", najveći odliv lekara preti kada Hrvatska uđe u Evropsku uniju zbog toga što će njihove ustanove morati da ispune kvotu od 362 lekara na 100.000 stanovnika, a to će im biti najlakše ukoliko zaposle školovane "komšije" iz BiH.
Femić precizira da najviše lekara odlazi iz banjalučke regije i ruralnih područja... i u odnosu na važeći normativ koji je propisalo Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS, kao i na osnovu evidencije zaposlenih lekara u zdravstvenim ustanovama, Republici Srpskoj nedostaje 1.800 lekara, dok je sa druge strane ogroman višak nemedicinskog kadra.
Ono što je interesantno jeste da u RS medicinu, prema podacima Zavoda za statistiku RS, godišnje upiše više od 4.000 studenata.
Predsednik Unije studenata RS Nikola Dronjak, koji je i student medicine, istakao je da je odlazak mladih ljudi, posebno lekara, pitanje kojim se nadležni moraju hitno i prioritetno pozabaviti.
"Odliv mozgova za Srpsku je najopasnija stvar, posebno kada su u pitanju lekari. U njihovo školovanje se ulaže mnogo i novca i truda", upozorio je Dronjak, istakavši da mnogi studenti medicine planiraju "beg" iz RS zbog niskih plata i mnogo boljih uslovi rada na zapadu.
Lekar opšte prakse u Republici Srpskoj ima mesečna primanja oko 1.400, a specijalista oko 1.600 konvertibilnih maraka (oko 700, odnosno oko 800 evra).
Poređenja radi, plata doktora u Sloveniji je oko 3.500 evra, a za nedeljna dežurstva može da zaradi dodatnih 800 evra.
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"