Vukovar: Idite u Srbiju i pišite ćirilicom
ZAGREB/VUKOVAR - Nekoliko stotina građana okupilo se danas u Vukovaru na protestu zbog namere da u tom gradu bude službeno uvedena upotreba srpskog jezika i ćirličnog pisma. Skup su obezbeđivale jake snage policije.
Protest je organizovalo Udruženje ratnika hrvatskog odbrambenog rata, čiji su predstavnici od vlade tražili da odloži primenu dvojezičnosti, a od Sabora moratorijum od 20 godina na primenu dvojezičnosti u Vukovaru, preneli su lokalni mediji.
Predsednik Udruženja Petar Janjić rekao je da bi uvođenje ćirlice značilo "izdaju i poniženja" svih vukovarskih Hrvata i žrtava rata u Hrvatskoj, te da treba reći "ne uvođenju ćirlice". Na skupu se, kako navode mediji, čulo i više uvređivih reči, a poručeno je i da se u Vukovaru može pisati "i japanskim i kineskim, ali ne i ćirlicom". Onima koji žele da koriste to pismo poručeno je da idu u Srbiju.
Organizatori protesta su izrazili nepoverenje u rezultate prošlogodišnjeg popisa po kojem Srbi čine više od trećine stanovnika u Vukovaru, što im po zakonu omogućava ravnopravnu upotrebu jezika i pisma. Zbog toga su tražili i novo utvrđivanje broja Srba u tom gradu.
Protest protiv uvođenja dvojezičnosti u Vukovaru najavio je i Štab za odbranu hrvatskog Vukovara za 2. februar. Oni su se, međutim, ogradili od današnjeg protesta. Inače, desničarska Hrvatska stranka prava Ante Starčević počela je danas u Zagrebu prikupljanje popisa za desetogodišnji moratorijum na uvođenje srpskog jezika i ćirličnog pisma u Vukovaru.
Sličnu akciju ta stranka ranije je počela i u Vukovaru. Prema Ustavnom zakonu o zaštiti prava nacionalnih zajednica i manjina svaka nacionalna manjina koja čine više od trećine stanovništva neke lokalne samouprave ima pravo da na njenom pismu i jeziku budu postavljeni javni natpisi i oznake. Prema najnovijem popisu stanovništva, u Hrvatskoj ima oko 20 opština i gradova u kojima pripadnici srpske manjine čine više od trećine stanovništva, ali se najveći otpor prema ćirlici iskazuje u Vukovaru i to od desničarskih stranaka i veteranskih udruženja. Iz Vlade Hrvatske, koju predvodi Socijademokratska partija, više puta su poručili da će ploče s dvojezičnim natpisima biti postavljene gde god za to ima uslova, pa tako i u Vukovaru.
"Država ima svoje institucije, zakone i one koji su odgovorni da se ti zakoni sprovode", rekao je nedavno u Vukovaru ministar uprave Arsen Bauk. Predstavnici Srba u Hrvatskoj takođe su više puta istakli da nema razloga za odlaganje uvođenja dvojezičnosti u Vukovaru. Gradonačelnik Vukovara Željko Sabo pozvao je ranije građane na dostojanstvo i mir i poručio da će se u Vukovaru zakon provoditi.
On je, međutim, najavio da će tražiti da neke ustanove i institucije na području Vukovara budu izuzete od dvojezičnosti poput Spomen doma i spomen područja Ovčara i Memorijalnog groblja žrtava iz rata. Dosad se dvojezičnost u Hrvatskoj poštovala uglavnom u Istri, pa čak i tamo gde Italijani ne čine više od trećine stanovništva.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod