RASPRODAJA DRŽAVLJANSTVA: Pasoš trampe za investicije
BUKUREŠT - Više zemalja jugoistočne Evrope u nastojanju da privuku strane investicije, omogućilo je strancima koji ulažu velike sume da steknu njihovo državljanstvo.
Direktne strane investicije u zemljama regiona, prema bečkom Institutu za međunarodne ekonomske studije, posle više godina opadanja u 2011. su povećane za 26 odsto, ali se ne očekuje da će se zadržati na tom nivou.
Rumunija je prva omogućila davanje državljanstva investitorima i to još pre nego što je kriza pogodila region. Ta mera se pokazala uspešnom, posebno u privlačenju investitora iz Turske.
Rumunsko državljanstvo može dobiti stranac koji u toj zemlji legalno živi najmanje osam godina ili je najmanje pet godina u braku s osobom s rumunskim državljanstvom. Taj period može biti prepolovljen ako je reč o poznatoj osobi ili investitoru koji je uložio najmanje milion evra.
Makedonija, koja je 2012. prema izveštaju bečkog instituta pretrpela pad od 30 odsto u investicijama, predložila je amandman na zakon o strancima koji nudi državljanstvo svakom ko investira najmanje 400.000 evra i otvori najmanje 10 radnih mesta. Stalan boravak može dobiti stranac koji uloži više od 40.000 evra u nekretnine.
Albanska vlada je nedavno izmenila zakon o državljnstvu za naturalizaciju stranaca u slučajevima kada "Albanija ima naučne, ekonomske i kulturne interese". Prema tom zakonu, svako ko pokaže da je investirao više od 147.000 evra, može dobiti albanski pasoš.
Očekuje se da sličnu meru usvoji i bugarski parlament, pošto je predložen amandman o podnosicima zahteva za državljanstvo koji ulože najmanje 250.000 evra u bugarske kompanije povezane s industrijom, infrastrukturiom, saobraćajem ili turizmom.
Investor bi trebalom da živi u Bugarskoj najmanje jednu godinu, a kupovina nekretnine vredne 305.000 evra je dodatni način za dobijanje stalnog boravka. Postojeći zakon taj status omogućava strancima koji ulože više od 509.000 evra u javne komanije ili zajedničko ulaganje.
Nuđenje državljanstva, prema ocenama ekonomskih analitičara, posebno je privlačno investitorima iz Azije koji imaju problema da putuju u Evropsku uniju, pošto balkanske države imaju bezvizni režim sa zemljama Unije.
Neki, međutim, dovode u pitanje davanje državljanstva investirorima pošto ocenjuju da se time stvara zakonska mogućnost da teroristi i kriminalci dobiju utočište.
U Crnoj Gori je mera ukinuta pošto je svrgnuti tajlandski premijer Taksin Šinavatra dobio državljanstvo iako je u svojoj zemlji optužen za korupciju.
"NE PREPORUČUJE SE OPOZICIONIM PRVACIMA SA SLABIJIM SRCEM" Pogledajte četvrtih 100 od 1000 velikih stvari koje su urađene zalaganjem predsednika Vučića