Buka oko ćirilice rezultat je predizborne kampanje u Hrvatskoj, smatra poslednji predsednik Predsedništva SFRJ

ZAGREB - Buka oko uvođenja ćirilice kao službenog pisma u mestima gde, prema rezultatima popisa stanovništva živi više od jedne trećine Srba, rezultat je predizborne kampanje za lokalne izbore u maju, izjavio je bivši hrvatski predsednik Stjepan Mesić uveren da će Zakon o pravima nacionalnih manjina biti sproveden.

Mesić je rekao da se niko u Vukovaru nije borio protiv ćirilice.

"U JNA koja je napadala grad bilo je službeno propisano da se piše latinicom i ekavicom", rekao je Mesić, ističući da ćirilica nije uvedena 1991. godine nego se ona odavno koristi u Hrvatskoj.

"Uostalom šta je uvođenje i ćirilice kao službenog jezika nego stvaranje uslova za suživot i razumevanje. Ko zna jedno pismo, razumeće drugo", rekao je i dodao da on zna i jedno i drugo i da se ćirilice nikada nije odricao.

"Zato sam u prednosti i ja i svi koji znamo oba pisma", rekao je Mesić koji je prisustvovao predstavljanju knjige "Istoriografija holokausta u Jugoslaviji" vikarnog episkopa lipljanskog Jovana (Ćulibrka) u Zagrebu.

Što se tiče buke koja se diže oko uvođenja ćirilice i srpskog jezika kao službenog, Mesić kaže da je to u funkciji lokalnih izbora koji će u Hrvatskoj biti održani u maju.

Setite se kako se pre izbora oko mnogih stvari dizala prašina, a kad su oni prošli, sve se ućutalo", rekao je on istakavši potrebu sprovođenja zakona jer je Hrvatska pravna država.

Govoreći o predstavljanju knjige, Mesić je naglasio da je stekao pozitivne utiske i knjigom i autorom. "navikao sam da sveštenici proučavaju određene teme, a ovo mi se činio pozitivan iskorak", rekao je bivši hrvatski predsednik.
On smatra da bi takvih tribina trebalo da bude što više.

"O istoriji, pogotovo o temama kao što je holokaust, trebalo bi da govore naučnici jer se onda ne bi dešavale manipulacije", rekao je Mesić.