SUPERDRŽAVA: Federalna Evropa pobeđuje krizu
VAŠINGTON - Kriza evrozone i Evropske unije još nije završena, što pokazuju izbori u Italiji, koji su uzdrmali berze, izjavio je u Vašingtonu bivši belgijski premijer Gi Verhofstat, ocenivši da je izlaz stvaranje federalnog modela u Uniji.
On je, gostujući na tribini Brukings instituta, ocenio da su preuranjeni glasovi o kraju krize, pošto je Italija pokazala, da je dovoljno da se dese jedni neizvesni izbori, pa da se tržište ustalasa.
“Kriza traži duboko i strukturalno rešenje. Potrebno je pristupiti federalnom modelu, stvoriti pravu vladu umesto Evropske komisije, kao i dvodomni parlament umesto sadašnjeg jednodomnog”, smatra Verhofstat.
Bivši premijer Belgije je kazao da je, sem fiskalne discipline, potreban i privredni rast i povećana proizvodnja za izlazak iz krize u evrozoni.
“Uz sve to, neophodna je i solidarnost. Poreski obveznici u Holandiji ili Nemačkoj moraju da shvate da oni ne daju Grčkoj, već to čine za zajedničku EU i evro. U suprotnom, nijedna od 27 pojedinačnih država nema šta da traži na svetskoj mapi”, naglasio je Verhofstat.
On je kritikovao neke političare u Evropi, za koje je rekao da i dalje žive u 19. veku.
“Svaka država - sama, ne može ništa da uradi. Imamo Kinu, koja je kontinent, civilizacija, Indiju koja je isto to. Šta bilo koja sama evropska državica može da uradi u poređenju sa njima”, istakao je belgijski političar.
Prema njegovim rečima, sadašnji Evropski savet uglavnom zastupa interese pojedinačnih država a ne Unije u celini.
“To je slučaj kao da u Americi ne postoji predsednik, već se pedeset guvernera država sastaje nekoliko puta godišnje i donosi odluke”, dodao je Verhofstat.
On je zaključio da je u interesu i EU i SAD da se potpiše sporazum o trgovinskoj razmeni.
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"