Dan žena spao na jedan karanfil
ZAGREB/SARAJEVO/LJUBLJANA - Širom sveta danas se obeležava Međunarodni dan žena koje, posmatrano na regionalnom nivou, ni u 21. veku nisu vrednovane u skladu sa pravima i mogućnostima.
Dobiće i ovog 8. marta čestitku, cvet, čokoladu.. ali im ne slede i jednaka, zakonom garantovana prava i bolji status, iako je njihova zvanična borba krenula pre više od jednog veka.
Događaj koji je najavio prekretnicu desio se na današnji dan daleke 1857. godine u Njujorku, kada su radnice iz tekstilne industrije izašle na ulice zbog losih uslova rada i niskih plata, a borba za prava žena proteže se do danas i u ovom delu regije opterećenom patrijarhalnim normama.
Neravnopravnost se ogleda na svim nivoima, ukazuju istraživanja, posebno na području rada i zapošljavanja, a nisu pošteđene ni političarke.
"Ukoliko hoćete da se bavite velikim političkim temama, a tu prvenstveno mislim na ekonomiju, privredu i energetiku, odmah kreću komentari tipa "nemoj da zamaraš svoju malu lepu glavicu", prenose svoje iskustvo žene u politici Hrvatske.
Na tom području Jadranka Kosor je "probila led" i bila je prva hrvatska premijerka koja je uprkos toj poziciji, kako tvrdi, "doživljavala poniženja".
Žene u Hrvatskoj su kritične i svesne su da su, delimično, i same krive jer su dopustile da budu "saterane u geto" i podsećaju da je "istorija pokazala da se moć ne daje, već uzima".
Uz čestitke svim damama, zvaničnici u regionu koriste priliku da apeluju protiv nasilja nad ženama, pozovu na solidarnost, zajedništvo i toleranciju u društvu.
"Bez žena bi ovaj svet, ovo društvo bilo siromašnije i manje sretno...", deo je čestitke gradonačelnika hrvatske prestonice Milana Bandića koja, iskrena ili ne, ukazuje na važnost žena kojima je danas i ministar zdravlja Rajko Ostojić na Trgu bana Jelačića delio ruže!
Ni u Bosni i Hercegovini ženama nije bolje, manje zarađuju od muškaraca (u proseku sedam odsto) - diskriminacija i razlika u platama vidljiva je u sektoru bankarstva, administracije, pa i u državnoj službi.
U porodičnim odnosima često trpe nasilje, rade "muške poslove" i čak silaze i rudarske jame u potrazi za sredstvima za život koji ih " ne nagrađuje" adekvatno ni u jednom pogledu.
Danas im stužu čestitke od zvaničnika BiH, a sublimirano u poruci predsednika Republike Srpske Milorada Dodika proslava 8. marta prilika je da se još jednom ukaže na dugogodišnje napore i dostignuća u ostvarivanju društvenih prava žena i sagleda situacija i primena normativno-pravnih standarda za ravnopravnost polova.
Inače, Bosna i Hercegovina će danas u Strazburu pristupiti Konvenciji Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i porodičnog nasilja, poznatoj i kao Istanbulska konvencija.
BiH je do ovog 8. marta bila jedina država u regionu koja nije potpisala Konvenciju - prvi evropski pravno obavezujući instrument na ovom području koji identifikuje mere za sprečavanje svih oblika nasilja i diskriminacije nad ženama.
Dan žena je u republičkim institucijama "spao" na jedan karanfil, prenose banjalučke "Nezavisne novine", objašnjavajući to ekonomskom krizom koja već godinama pogađa sve pore društva.
Crnogorke usled duboko ukorenjenih patrijarhalnih normi zapostavljene su u brojnim oblastima društvenog života zemlje čiji stanovnici i dalje ženino mesto vide "u kući", dok Slovenke imaju više izgleda da postignu vrh profesionalne karijere u privredi nego u politici.
Bolja vremena za žene u regionu nagoveštava činjenica da su samo u jednom danu uloge mandatara za sastav novih vlada Slovenije i Srpske pripale dvema ženama - Alenki Bratušek i Željki Cvijanović.
U susret tim boljim vremenima danas se ženama, uz podsećanje na sporadičnim protestima i prigodnim manifestacijama, konferencijama, debatama...da su im prava ugrožena, tradicionalno posvećuje pažnja i poklanja cveće...
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore