Nenasilna revolucija funkcionisala je u Srbiji i može da funkcioniše u mnogim drugim zemljama koje traže slobodu, konstatuje novinarka Žanin di Đovani

NJUJOR - Upoređujući sukobe na Balkanu i Siriji, novinarka lista Njuzvik zapitala se da li su nenasilne metode, koje su bile uspešne u Srbiji, dovoljne da se zbaci Bašar al-Asad.

Glavna briga u Siriji je da se naoružana, a podeljena opozicija može lako urušiti u frakcijskim i unutrašnjim sukobima i sa sobom povući celu zemlju, ocenjuje Žanin di Đovani.

"Najgora stvar koja može da se dogodi sada, u postarapskom proleću, je da sirijski konflikt krene putem Bosne i Iraka. Ratno Sarajevo je 1993. godine potonulo u interno nasilje i oružane borbe čak i među frakcijama bosanskih muslimana, ali tada niko nije želeo da piše o tome", navodi komentatorka.

Žanin di Đovani zauzela se za pomoć sirijskoj opoziciji, ali je ocenila da je neophodno obučiti opoziciju da sarađuje sa stručnjacima za nenasilnu borbu, poput lidera nekadašnjeg Otpora u Srbiji Srđe Popovića, kako bi uvideli da nema smisla da na Bašarovo nasilje odgovaraju novim nasiljem.

"Nenasilna revolucija funkcionisala je u Srbiji i može da funkcioniše u mnogim drugim zemljama koje traže slobodu", konstatuje komentatorka.