Mikrobi su prekriveni vodom i sedimentima, opstaju bez tračka svetlosti, u potpunom mraku, gotovo bez ikakvog kontakta sa spoljašnjim svetom

Međunarodni tim naučnika pronašao je mikrobe koji žive na samom dnu Atlantskog okeana, duboku u kori Zemlje, koja je debela nekoliko kilometara i prekriva oko 60 odsto površine naše planete. Ona predstavlja najveće moguće stanište života na Zemlji.

Mikrobi su prekriveni vodom i sedimentima, opstaju bez tračka svetlosti, u potpunom mraku, gotovo bez ikakvog kontakta sa spoljašnjim svetom.

Žive uglavnom zahvaljujući vodoniku koji nastaje kada voda teče kroz stene bogate gvožđem. Vodonik i ugljen-dioksid pomoću procesa poznatog kao kemosinteza stvaraju organske materije. Za razliku od fotosinteze, kemosinteza ne zahteva sunčevu svetlost.

Ako stručnjaci pronađu slične mikrobe i u ostalim delovima kore, biće to prvi veliki ekosistem, najveći po zapremini na Zemlji, koji koristi hemijsku energiju umesto Sunčeve.

Novo otkriće moglo bi da bude važan korak u istraživanju nastanka života, bez kiseonika i svetla, kako na Zemlji tako i na drugim planetama u svemiru.