Preleti bombardera tokom združenih vežbi usledili su dan nakon što je Severna Koreja saopštila da je prekinula sve linije vojnih komunikacija sa Jugom i da rat može da izbije svakog trenutka

SEUL - Sjedinjene Države su saopštile da su dva stelt bombardera B-52, koji mogu da nose nuklearne bombe, letela danas u misijama "odvraćanja" preko Južne Koreje, prkoseći apokaliptičnim pretnjama osvete Severne Koreje zbog održavanja zajedničkih vojnih manevara na Jugu.

Angažovanje "nevidljivih" bombardera predstavlja jasnu i snažnu poruku Pjongjangu o američkoj rešenosti da brani Južnu Koreju protiv bilo kakvog napada sa Severa dok vojna napetost raste svakim danom na Korejskom poluostrvu.

Preleti bombardera tokom združenih vežbi usledili su dan nakon što je Severna Koreja saopštila da je prekinula sve linije vojnih komunikacija sa Jugom i da rat može da izbije svakog trenutka. Dan ranije Sever je saopštio da su njegove strateške rakete i dalekometna artiljerija stavljene u stanje borbene gotovosti ciljajući američke vojne baze na Guamu, Havajima i američkom kontinentu.

Dva bombardera B-52 iz vojne baze Vajtmen u Misuriju, letela su 20.800 kilometara u povratnom letu "u jednoj neprekidnoj misiji", izbacivši lažne bombe na ciljeve u Južnoj Koreji, saopštila je američka vojna komanda.

"To demonstrira sposobnost Sjedinjenih Država da izvode dalekometne, precizne udare, brzo i kad požele", kaže se u saopštenju.
Bombarderi su učestvovali u južnokorejsko-američkim vojnim vežbama koje su razljutile Severnu Koreju i navele je da zaprete da će preduzeti drugi Korejski rat i izvesti preventivne nuklearne udare na Južnu Koreju i američko kopno.

"B-52 bombarderi su važan element američke trajne i robusne proširene sposobnosti odvraćanja", kaže se u američkom saopštenju, preneo je AFP.
Ranije danas američki sekretar odbrane Čak Hejgel rekao je svom južnokorejskom kolegi da Seul može da se osloni na vojnu zaštiti koju SAD mogu da ponude - a to je nuklearna, konvencionalna i raketna odbrana.
Južna Koreja i SAD su početkom nedelje potpisale novi vojni sporazum s planom zajedničkog odgovora u slučaju manjih provokativnih vojnih akcija Severne Koreje na Korejskom poluostrvu.
Upotreba stelt bombardera će svakako izazvati novi izliv negodovanja i pretnji Pjongjanga koji je već osudio upotrebu američkih B-52 bombardera u vojnim vežbama kao izvođenje proba za nuklearne udare.

Iako većina analitičara odbacuje poplavu pretnji Severa kao retoričke pretnje, postoji zabrinutost da bi i mali incident mogao da se pretvori u opšti sukob, ili da će Sever pokušati da izvrši neku vrstu vojne provokacije narednih nedelja kako bi pokazao da je ozbiljan.

Osim prekidanja linija komunikacija sa Jugom, Severna Koreja je sredinom meseca jednostrano raskinula ugovor o prekidu vatre i druge bilateralne sporazume sa Seulom nakon što su Južna Koreja i Sjedinjene Države počele s zajedničkim godišnjim vojnim vežbama.
Otkazivanje sporazuma o primirju teoretski otvara vrata nastavku neprijateljstava između dve Koreje koje nikada nisu potpisale ugovor o miru i praktično su i dalje u ratu.

Severna Koreja je juče saopštila i da će se narednih dana održati sastanak njaviših rukovodilaca zemlje radi diskusije o "važnim pitanjima" i preduzimanja "dramatičnog zaokreta".

Vojne napetosti su podignute na najviši nivo već mesecima posle severokorejskog uspešnog lansiranja rakete dugog dometa prošlog decembra i treće nuklearne probe izvedene prošlog meseca.
Zbog tih kršenja sankcija UN, Savet bezbednosti je Pjongjangu uveo dodatne kaznene mere što je dovelo do ljutitih odgovora Severa i skoro svakodnevnih pretnji.

Analitičari ukazuju da Severu ponestaje pretnji i meta za njegove verbalne napade kojima nastoji da privoli međunarodnu zajednicu da obnovi razgovore s Pjongjangom ali pod njegovim uslovima.

Ratobornom retorikom Pjongjang nastoji i da učvrsti vlasti režima Kim Džong Una i da "pretnjama iz inostranstva" obezbedi podršku naroda koji živi u sve težim uslovima.