Mogućnost da ni prostori BiH ne bi bili pošteđeni prirodnih nepogoda potvrđuje činjenica da su u poslednjih pet godina registrovane četiri "pijavice" koje se nisu pojavljivale nikada ranije, ali i olujni vetrovi koji su dostizali brzinu i do 100 kilometara na čas

BANJALUKA - Razorne superoluje, poput "Sendi" u Sjedinjenim Američkim Državama, u narednim decenijama mogle bi pogoditi i Evropu i zadati velike muke stanovnicima zemalja među kojima je i Bosna i Hercegovina.

Mogućnost da ni prostori BiH ne bi bili pošteđeni takvih prirodnih nepogoda potvrđuje činjenica da su u poslednjih pet godina registrovane četiri "pijavice" koje se nisu pojavljivale nikada ranije, ali i olujni vetrovi koji su dostizali brzinu i do 100 kilometara na čas.

Nedavno je olujno nevreme pričinilo veliku štetu u Banjaluci, kada su padala stabla, podseća banjalučki dnevnik.Istraživanja ukazuju da će se uragani u budućnosti formirati istočnije, u tropskom delu Atlantskog okeana, pa bi se zbog toga superoluje u budućnosti mogle, umesto prema Americi, okrenuti ka Evropi.

Oluje, kako objašnjavaju stručnjaci, slabe posle napuštanja tropskog područja, ali u dodiru sa hladnijim vazduhom iznad Evrope će se pretvoriti u "hibridne" oluje, poput uragana "Sendi" koji je 2012. u SAD odneo mnogo života i naneo veliku materijalnu štetu.

Član Saveta za klimatske promene BiH Nebojša Kuštrinović tvrdi da bi razornim superolujama najvise bilo podložno priobalno područje Atlantika.

"Ovde smo unazad pet godina imali tri mala tornada, dva u Lijevče polju i po jedan u Prijedoru i Popovom polju, što se ranije nikad nije dešavalo", naglasio je Kuštrinović i dodao da je i Savet za predele u BiH predvideo manja tornada, mnogo slabijeg intenziteta nego u SAD, što dokazuje skorašnji uraganski vetar u Banjaluci.