Filip Vujanović vodi u trci za predsednika Crne Gore
Crnogorci na današnjim izborima biraju novog predsednika. Na njima se nadmeću dva kandidata, predstavnik vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS) i aktuelni šef države Filip Vujanović (58) i nezavisni kandidat kojeg podržava opozicija, Miodrag Lekić (66). Prema poslednjim anketama, blagu prednost ima sadašnji lider države, za kojeg bi moglo da glasa 54,7 odsto birača, dok bi njegovom protivkandidatu poverenje moglo da ukaže 45,3 odsto njih.
Lekić je izbornu kampanju fokusirao na povezanost vladajućeg DPS s kriminalom i korupcijom, kao i na obećanje da će, kada postane predsednik, srušiti kriminalnu piramidu. S druge strane, Vujanović se predstavio kao kandidat koji je obećao bolji životni standard, a u poslednjem TV duelu na RTCG, koji se održao u petak pred početak izborne tišine, on je istakao da će promovisati Crnu Goru kao dobru destinaciju za investitore.
- Jesam Crnogorac, ali isto gledam i na Srbe, Albance, Hrvate, Bošnjake i druge. Sa mnom kao predsednikom, Crna Gora ima jasnu političku viziju, stabilnost i budućnost - rekao je Vujanović.Lekić je u duelu naglasio da je stanje u zemlji dramatično i da se ona nalazi u dubokoj ekonomskoj, političkoj, socijalnoj i ustavnoj krizi.
- Ako budem predsednik, biću samostalan, radiću autonomno i vratiti dostojanstvo funkciji predsednika - istakao je on u završnoj reči.
Poslednja istraživanja javnog mnjenja pokazala su da Vujanovića podržavaju partije manjinskih naroda u Crnoj Gori. Interesantno je da Socijaldemokratska partija, čiji je lider Ranko Krivokapić, iako je dugogodišnji koalicioni partner DPS, neće glasati za Vujanovića, odnosno neće danas izaći na birališta. Opozicioni Demokratski front, Socijalistička narodna partija i Pozitivna Crna Gora podržaće Lekića.
45,3% Miodrag Lekić nezavisni kandidat
Crnogorski profesor, političar i predsednik Demokratskog fronta. Rođen je u Baru 1947, a završio Fakultet političkih nauka u Beogradu. Radio je kao profesor u barskoj gimnaziji i kao direktor informativnog i kulturnog centra u Baru. Bio je član Izvršnog veća SR Crne Gore, kao republički sekretar za obrazovanje, kulturu i fizičku kulturu, a potom ministar inostranih poslova u vladi Mila Đukanovića, u periodu od 1992. do 1995. Bio je ambasador SFRJ u Mozambiku i Lesotu, i dugogodišnji ambasador SRJ u Italiji. Prošle godine na poziv nekih crnogorskih opozicionih stranaka osnovao je koaliciju Demokratski front. Na ovogodišnjim izborima predstavljen je kao nezavisni kandidat, kojeg će podržati opozicija.
54,7% Filip Vujanović Demokratska partija socijalista
Bivši predsednik crnogorskog parlamenta i nekadašnji premijer postao je prvi predsednik Crne Gore nakon njenog odvajanja od Srbije 2006. Na tu funkciju došao je posle ubedljive pobede na trećim po redu izborima održanim u šest meseci. Dva puta izbori su propali usled nedovoljnog odziva birača.
Rođen je 1. septembra 1954, a diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu 1971. U politiku je ušao 1993, kada je imenovan za ministra pravde u vladi premijera Mila Đukanovića. Za predsednika je izabran 2003. i tada je obećao da će 2006. raspisati referendum o nezavisnosti, što se i dogodilo. Na predsedničkim izborima 2008. pobedio je u prvom krugu, čime je ponovo izabran za lidera zemlje.
Glas u Budvi 50, u Nikšiću 100 evra
Istraživački centar Mreže za afirmaciju nevladinog sektora došao je do podataka da su se pred parlamentarne izbore u oktobru 2012. glasovi plaćali. U Nikšiću i Andrijevici glas je vredeo 100 evra, u Bijelom Polju 75, u Pljevljima, Kotoru, Herceg Novom i Budvi 50. Pare su isplaćivane kroz socijalna davanja. Spekuliše se da se slično dešava i na sadašnjim izborima.
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič