SEĆANJE NA HOLOKAUST Dva minuta ćutanja i Marš živih u Aušvicu
VARŠAVA - Više od 11.000 mladih Jevreja iz celog sveta zajedno s vršnjacima iz Poljske, proći će danas tri kilometra dug put u nacističkom logoru Aušvic, da u 22. Maršu živih odaju poštu žrtvama holokausta.
Taj put smrti, od kapije sa ciničnim natpisom "Rad oslobađa" koji su nacisti postavili na taj najveći logor u okupiranoj Poljskoj, da bi prikrili njegovu svrhu, do gasnih komora u delu logora Aušvic-Birkenau, zajedno sa mladima prećiće i oko 500 preživelih logoraša. Ovogodišnji Marš živih predvode predsednik Svetskog jevrejskog kongresa Ron Loder i načelnik Generalštaba izraelske armije i general Beni Ganc.
Marš živih kao obrazovni program za mlade Jevreje da ne bi zaboravili pouke iz strahota i tragedije svog naroda u Drugom svetskom ratu, organizuje Ministarstvo prosvete Izreala u saradnji sa poljskim institucijama i nevladina organizacija Marš živih, na dan Jom hašoa kada Jevreji odaju poštu žrtvama holokausta. Uz obilazak koncentracionih logora zajedno sa poljskim vršnjacima susreću se i sa Jevrejima koji su preživeli hlokaust i Poljacima koji su im tokom rata pomagali, a Izrael im je zahvalio titulom - Pravedni među narodima sveta. U prvom Maršu živih 1988. godine učestvovalo je 1.500 mladih, a od 1996. održavaju se svake godine.
Najmasovniji Marš živih, sa 20.000 učesnika, prošao je najvećom nacističkom "fabrikom smrti" 2005. godine kada je obeležena 60. godišnjica oslobođenja logora Aušvic a predvodili su ga tadašnji premijer Izraela Arijel Šaron i Poljske Marek Belka. Marš živih završava se predveče molitvom za mrtve - "kadišom", ispred spomenika žrtvama logora i holokausta. Najveći nacistički koncentracioni logor Aušvic otvoren je 1940. godine, a od 1942. godine proširen je i na kompleks Birkenau s gasnim komorama. U celom kompleksu Aušivc-Birkenau stradalo je do oslobođenja oko 1,1 ljudi, najviše Jevreja, ali i Romi, Poljaci, sovjetski vojni zarobljenici i pripadnici drugih naroda.
Širom Izraela jutros u 10 sati po lokalnom vremenu čuo se prodoran zvuk sirene koji je označio dva minuta tišine u znak sećanja na 6 miliona Jevreja ubijenih u Drugom svetskom ratu. Pešaci su na ulicama zastali u hodu i pognutim glavama odali su poštu žrtavama.
Tokom holokausta nacisti su pobili šest miliona Jevreja sa svih strana Evrope a istoričari procenjuju da je među njima moglo da bude i do 3,3 miliona poljskih Jevreja.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana