RATNE IGRE: Simulacija američke invazije na Severnu Koreju
VAŠINGTON – Američki vojni koledž “ Karlisle Baraks” objavio je analizu i kompjutersku simulaciju iznvazije na Severnu Koreju pod nazivom "North Brownland".
U kompjuterskoj simulaciji iza naziva izmišljene zemlje 'North Brownland' se zapravo krije Severna Koreja koja po svojim karakteristikama je slična izmišljenoj zemlji- siromašna diktatura u kojo se izvode nuklearne probe i koja preti nuklearnim napadima, dok stanovništvo ispravnih mozgova gladuje.
Simulacija je međutim pokazala da bi armija SAD jako teško osvojila Severnu Koreju, ako bi se odlučila da krene u invaziju i ratnu avanturu.
Simulacija pokazuje da bi američke trupe koje bi bile ubačene u dubinu teritorija helikopterskim ili avio desantom bile veoma brzo okružene neprijateljskom vojskom Kim Džong-Una, a čak i kada bi američka armija uspešno prešla granicu Južne i Severne Koreje suočili bi se s novim problemom- nuklearna postrojenja Severne Koreje smeštena su predpostavlja se u najnaseljenijim područijima, gde bi amerikanci veoma teško mogli sačuvati kontrolu nad ovim sistemima.
Za osvajanje ključnih tački u Severnoj Koreji, vojsci SAD trebalo bi prema simulaciji čak 56 dana i 90.000 vojnika i to samo kako bi osigurali nuklearno oružje Severne Koreje, što je prema procenama vojnih stručnjaka previše vremena i previše vojnika koji bi bili angažovani na terenu.
Vojni analitičar i ekspert za Severnu Koreju Brus Benet u izjavi za SNN ističe, da je pogrešna procena koja je proistekla iz simulacije da je za osvajanje Severne Koreje potrebno samo 90.000 vojnika.
Prema Benetovoj računici, američkoj armiji bi trebalo čak 200.000 vojnika na terenu Severne Koreje koji bi bili angažovani za osiguravanje nuklearnog oružja i postorjenja, a to bi značilo mnogostruko veće angažovanje vojnika nego što je bilo u Iraku i Avganistanu na vrhuncu ratova.
Amerikanci predpostavljaju da Severna Koreja ima čak 100.000 lokacija na kojima se čuva nuklearno naoružanje I sve ono što je vezano za njega, a pošto SAD nemaju razvijenu obaveštajnu mrežu na terenu, sigurno je da bi se suočili sa brojnim izazovima.
Severna Koreja, prema podacima Ministarstva odbrane Južne Koreje ima čak 200.000 pripadnika specijalnih vojnih snaga i 1,5 miliona profesionalnih vojnika. Epk/tportal
U TRENUCIMA KADA SE SUOČAVAMO SA NAJVEĆIM IZAZOVIMA, NAŠ ZADATAK JESTE DA NE DOZVOLIMO DA SRBIJA STANE Vučić: Daćemo sve od sebe da Srbija nastavi da ide napred