1913. godine Broz je radio u "Dajmlerovoj" fabrici, Staljin se krio, Frojd je bio već čuven u javnosti, dok je Hitler pokušavao da postane slikar

BEČ - Verovali ili ne, pre jednog veka u jedan deo Beča bio je dom za Adolfa Hitlera, Leona Trockog, Josipa Broza Tita, Sigmunda Frojda i Josif Staljina.

Januara 1913. iz poljskog Krakova je vozom u Beč stigao čovek kojem je u pasošu bilo upisano ime Stavros Papadopulos. Tamnijeg tena, imao je debele brkove i nosio skromni drveni kofer.

"Sedeo sam za stolom kada su se vrata otvorila nakon kucanja i nepoznat čovek je ušao unutra. Bio je nizak, tanak, sivkasto-braonkasta koža bila mu je prekrivena ožiljcima od boginja. U njegovim očima nije bilo ničeg prijateljskog", napisao je čovek koji se susreo sa pridošlicom.

Taj čovek bio je Lav Trocki, ruski disident i urednik "Pravde", a Papadopulosovo pravo ime bilo je Josif Visarjonovič Džugašvili, tada poznatiji kao Koba, a istorija ga pamti kao Staljina.

Trocki i Staljin bili među mnogobrojnim ličnostima koje su 1913. živele u centru Beča, a čiji će životi u mnogome oblikovati dešavanja u 20. veku. Među njima je ipak bilo razlike - Trocki i Staljin su se tu krili, pošto su bili u bekstvu, dok je na primer Sigmud Frojd već bio čuven u javnosti.

Poznati psihoanalitičar živeo je i radio u ulici Bergase. Mladi Josip Broz, kasnije poznat kao maršal Tito, radio je u "Dajmlerovoj" fabrici automobila u Viner Nojštatu.

Tu je blizu bio i 24-godišnjak iz severozapadne Austrije čiji su snovi da upiše Bečku akademiju finih umetnosti i postane slikar dva puta završili neuspehom, pa je sada živeo u jeftinom konaku u Meldermanštrase, blizu Dunava. Njegovo ime bilo je Adolf Hitler.