LUDAK: Prodavao lažne detektore bombi
LONDON - Bolesnik!
Britanski biznismen Džejms Mekormik (56) zaradio je 59 miliona evra prodajući lažni detektor za otkrivanje bombi bezbednosnim službama širom sveta, ugrožavajući tako živote miliona ljudi. Svoj navodno revolucionarni patent, koji je zapravo baziran na uređaju za traženje golf loptica, uspeo je na prevaru da proda vladi Iraka, Avganistana, SAD, Belgije, Gruzije, Rumunije, Saudijske Arabije, Tajlanda, Nigera, Egipta i mnogim drugim zemljama. Mekormik je zbog toga proglašen krivim na sudu u Britaniji, a 2. maja će mu biti izrečena presuda.
Prevarant je 2005. iz SAD u Britaniju uvezao veliku količinu aparata za traženje golf loptica - „gofajnder, koji košta oko 15 evra. U početku je na uređaje, koji su zapravo antene prikačene na plastičnu kutiju, lepio nalepnice na kojima je pisalo „Međunarodna asocijacija tehničara za bombe“, a kasnije modele je neznatno doradio i prodavao ih za neverovatnih 30.000 evra po komadu. Napravio je skupu brošuru kao reklamu u kojoj je pisalo da aparat može da nađe eksplozivne supstance na čak 30 metara ispod vode i 10 metara pod zemljom. Takođe je tvrdio da uređaj može da detektuje tečnost, drogu, slonovaču i ljude. Objašnjavao je kupcima da detektor radi pomoću raznobojnih senzorskih kartica. Tako je narandžasta kartica navodno služila za otkrivanje eksploziva, plava za drogu, a crvena za ljude.
Za Mekormikov superizum samo je vlada Iraka platila više od 65 miliona evra. Postavili su ljude s lažnim detektorima na skoro svim kontrolnim punktovima, a živote su zbog toga izgubile hiljade ljudi. Poznato je da su jednom teroristi kamionom punim raketa prošli kroz čak 23 punkta u Bagdadu i njima pobili stotine ljudi.
Živeo kao kralj
Džejms Mekormik je od zarađenih miliona živeo kao kralj i kupovao nekretnine širom sveta. On je vlasnik kuće od šest miliona evra u britanskom Batu i farme koja vredi oko dva miliona evra. Vikendicu od 300.000 evra kupio je na Floridi, vilu na Kipru platio je 400.000, a luksuzni gliser oko 750.000 evra.
Prevara otkrivena još 2009.
Sumnje da su detektori za eksploziv Džejmsa Mekormika lažni prvi put su se pojavile 2009. u Iraku, kad je Bagdad pogodila serija bombaških napada. Kako je broj mrtvih rastao, sumnje su se povećale, pa je Britanija zaustavila izvoz uređaja. Međutim, oni se i dalje koriste na nekim punktovima u Bagdadu i Basri.
SUTRA SE OTVARA 54,5 KM BRZE SAOBRAĆAJNICE KOJA SPAJA MAČVU I PODRINJE, ŠABAC I LOZNICU Predsednik Vučić: Bez velikih snova nema ni velikih dela