Skup hrvatskih sindikata na 1. maj podržale su opozicione stranke, među kojima i najveća, Hrvatska demokratska zajednica, ali i brojna udruženja građana, udruženja ratnih veterana, kao i Katolička crkva u Hrvatskoj

ZAGREB - Oko 20.000 građana okupilo se na prvomajskom protestu pod sloganom "Menjajte smer", na centralnom Trgu bana Jalačića u Zagrebu.

Protestna šetnja krenula je posle 11 časova s Trga Francuske Republike, a završila se oko podneva na glavnom zagrebačkom Trgu bana Jelačića, gde je organizovan veliki protest.

Skup hrvatskih sindikata na 1. maj podržale su opozicione stranke, među kojima i najveća, Hrvatska demokratska zajednica, ali i brojna udruženja građana, udruženja ratnih veterana, kao i Katolička crkva u Hrvatskoj.

Povorka je krenula sa Trga Francuske Republike, Ilicom do Jelačićevog trga, gde je održan protestni skup protiv vladine politike, prenela je agencija Hina. Okupljeni sindikalci su od vlade zatražili promenu politike, ako to izostane najavili su da će organizovati nove proteste i tražiti prevremene izbore, a protest je protekao mirno.

Na početku protesta okupljeni su izviždali premijera Zorana Milanovića, nakon što je pušten snimak njegovog govora iz 2010. godine, kada je bio u opoziciji.

Tada je premijer rekao da će, kad pobedi na izborima, menjati Ustav kako bi zaštitio radnike, istakao da sindikati moraju provesti referendum za koji su skupili potpise pre tri godine i obećao da ih neće izneveriti. Demonstranti su mu odgovorili: "Obećanje ludom radovanje!", preneo je portal Index.hr.

Okupljeni građani nosili su transparente "Nema rada bez plata", "Banksteri su nevini, banke ne dirate - gde vam je hrabrost", "360.000 nezaposlenih, jer su plan 21 kreirali stručnjaci", "Narod vas je izabrao, narod će vas i maknuti".

Šef Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel je rekao da vlada vodi zemlju "daleko od onoga za šta je davno prolivena krv" i da ljudi ne žele biti siromasi u bogatoj zemlji.

On je naglasio da se prava radnika ne smeju menjati nasilno, kao što vlada radi otkazivanjem kolektivnih ugovora i smanjivanjem plata, i optužio vladu da vrši podele medju radnicima.

Opozicionim liderima, pre svega šefu HDZ-a Tomislavu Karamarku koji im je dao podršku, Novosel je poručio da će sindikati dobro gledati i slušati što govori, s obzirom na negativna iskustva s HDZ-om.

Šef najveće sindikalne grupacije - Nezavisnih sindikata Hrvatske Krešimir Sever je rekao da "Hrvatska nema perspektive osim ako narod sam ne uzme stvari u ruke".

"Oni nemaju savesti, jer da je imaju ne bi terali gradjane u kontejnere, a nisu dovoljno pošteni da priznaju da ne znaju i da zamole za oproštenje", rekao je Sever.

Vilim Ribić, šef Matice hrvatskih sindikata, naglasio je da je vlada izdala ljude, ideje i društvene vrednosti.

Sindikati između ostalog traže napuštanje politike štednje, otvaranje radnih mesta, očuvanje socijalne države uz besplatno lečenje i obrazovanje, kao i ukidanje rada bez zasnivanja radnog odnosa za 1.600 kuna.

U Sloveniji nešto drugačija situacija. U celoj Sloveniji sinoć su, uoči praznika rada zapaljene praznične vatre, govorili su sindikalni rukovodioci, a jutros su građane budile prvomajske budnice.
zagreb-1.maj.jpg
Foto: Beta


U Crnoj Gori bez prvomajskih uranaka i sindikalnih okuplanja

U Crnoj Gori Međunarodni praznik rada obeležava se bez prvomajskih uranaka, a izostala su i sindikalna protestna okupljanja.

Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata (USS) Srđa Keković kazao je da ove godine neće organizovati protestnu šetnju povodom 1. maja, već će pokrenuti kampanju potpisivanja rezolucije o zaštiti materinstva i izmeni penzionog sistema.

Keković je rekao da žene, u uslovima kakvi su sada na tržištu rada u Crnoj Gori, teško mogu da napreduju u karijeri i budu majke.

On je naveo da USS predlaže da se ženama sa više od 15 godina radnog staža, koje imaju četvoro i više dece, kao i onima sa 25 godina staža i troje dece, ukoliko to žele, dodeli doživotna mesečna naknada, koja ne može biti manja od dve trećine prosečne zarade u Crnoj Gori.

Keković je kazao da ta sindikalna organizacija rezolucijom o izmeni penzijskog i invalidskog osiguranja traži da se pravo na starosnu penziju stiče sa navršenih 65 godina za muškarce, a 60 za žene, sa najmanje 15 godina penzionog staža.

Prosečna zarada u Crnoj Gori, bez poreza i doprinosa, u martu je iznosila 476 evra, dok je vrednost minimalne "potrošačke korpe" bila 802 evra. Na birou rada u Crnoj Gori je prijavljeno 32.789 osoba, a stopa nezaposlenosti u toj državi iznosi 14,13 odsto.

Prema Zakonu o državnim praznicima, prvomajski praznik se u Crnoj Gori neradno obeležava dva dana.