Ovaj vijetnamski veteran i čest kritičar američke politike kaže da je razočaran u aktuelnog predsednika SAD Baraka Obamu, a bivšu državnu sekretarku Hilari Klinton smatra “osornom i glupom”.

SARAJEVO - Trostrurki oskarovac, poznati holivudski reditelj i scenarista Oliver Ston izjavio je da se sve više divi nekadašnjem doživotnom predsedniku SFRJ Josipu Brozu Titu koga smatra herojem naše istorije, jer je on, kako kaže, predstavljao “treći pravac” između komunizma i kapitalizma.

Ston kaže da Sjedinjene Američke Države (SAD) Titu nisu pridavale mnogo pažnje.

“Nismo dovoljno dobro prepoznali raskol između Jugoslavije i Sovjeta, nismo prepoznali snagu neutralnosti”, naveo je Ston prisetivši se 1955. godine i konferencije u Bandungu gde su bili još Sukarno, Naser i Nehru.

“Tito je bio izuzetno značajna ličnost… I bilo je zanimljivo gledati ga kako pregovara između dva sveta”, kazao je Ston u intervjuu za katarsku televizijsku mrežu “Aldžazira Balkans”.

Ston kaže da jedino Tita SAD nisu “skinule s vlasti”, a da sve druge jesu, jer Amerika ne voli neutralnost.

“Sve više se divim Titu. Očito je da su se stvari u Jugoslaviji počele raspadati nakon njegove smrti”, naveo je Ston.

Ovaj vijetnamski veteran i čest kritičar američke politike kaže da je razočaran u aktuelnog predsednika SAD Baraka Obamu, a bivšu državnu sekretarku Hilari Klinton smatra “osornom i glupom”.

On ne krije da "veoma žali" za nedavno preminulim venecuelanskim predsednikom Hugom Čavesom.

“Obama je pogrešio kada je 2008. godine pozvao da se okrenemo budućnosti, umesto prošlošti. Prvo morate raščistiti s prošlošću. Trebalo je i Obama da se osvrne na prošlost umesto što je samo nastavio doba terora, umesto da ga je ostavio iza nas”, kaže Ston.

Upitan da li je razočaran zbog toga, Ston je rekao da jeste, ali u Obamu, a ne u budućnost.

Za SAD kaže da su prejake i da upravo zato uvek ističe značaj regionalne ravnoteže poput Kine, Rusije, Turske, Brazila Venecuele…

Zato, kako kaže, ne podnosi Klintonovu, jer izjavila da su SAD napravile odličan posao vodeći svet, pošto nakon Drugog svetskog rata nije bilo novih svetskih ratova.

“Eto, to je rekla. Ona je osorna i glupa. Uopšte nema svest da je Amerika imperija i da je svaka imperija imala svoj kraj… Hilari Klinton veruje da su atomske bombe najbolji način za kontrolu sveta”, naveo je Ston.

Govoreći o Čavesu, Ston kaže da je bio “veliki čovek”, koji nedostaje svima koji su ga poznavali.

Čavesova smrt je, prema njegovim rečima, gubitak za svet i da činjenica da su ga toliko mrzeli govori da je, ipak, nešto značio.

“To je bio jedan izvanredan duh, njegova smrt je veliki gubitak za svet. Bio je velika ličnost za Latinsku Ameriku. Bio je nezavisan od SAD… Suprotstavio nam se i nije se plašio pretnji… U srcu je bio vojnik”, objašnjava je Ston.

On poručuje da umetnici moraju preispitivati sistem, jer on često zna biti tiranski i to na “perfidan način”, dok SAD to, kako kaže, radi "prefinjeno".

“Moje stoleće i moj život su me naučili o zlupotrebama moći i o prevelikoj moći…”, kaže Ston i podseća da je on svedočio svemu što su SAD radile širom sveta.

Njegov je posao, dodaje, da to prenese, a to nije lagan zadatak. Stoga, kako navodi, njegovi filmovi bivaju unapred kritikovani pre no što su viđeni. Svejedno, on obećava da će nastaviti da pravi takve filmove, a ako ne bude mogao praviće, kaže, dokumentarce, a ako ni to ne bude mogao - pisaće.

Govoreći o Evropi, Ston kaže da je ona amerikanizovana. Evrozonu poredi sa Vol Stritom.

“Kažu da ne smeju dozvoliti da Grčka i Španija propadnu. Koncept propadanja je takav da jednom kad počnete govoriti o propadanju, ono postaje neizbežno. I Nemačka će propasti, a potom će nastupiti golema kriza… Ništa nije dovoljno veliko da ne bi moglo propasti. Ništa”, rekao je Ston i dodao da se “zato nemojte toliko širiti, kako ne biste propali”.