U međunarodnoj zajednici postoji "rastuće razočarenje" stanjem u BiH zbog čega će se sve više razmatrati upotreba mehanizama koji joj stoje na raspolaganju, naveo je zamenik visokog predstavnika u BiH

SARAJEVO - Kancelarija visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini zbog sadašnje političke krize u toj zemlji mora nastaviti da deluje, a pritom ne treba isključiti ni mogućnost korišćenja širokih ovlašćenja koja uključuju smene izabranih funkcionera i nametanje zakona, ocenio je sadašnji zamenik visokog predstavnika u BiH, američki diplomata Roderik Mur.

"Videćemo šta će dalje biti, hoćemo li ići na jačanje OHR ili u iznalaženje nekih drugih instrumenata. Bonska ovlašćenja ostaju i nadam se da ih nećemo koristiti u skorije vreme, ali ne isključujem mogućnost da posegnemo za njima", kazao je Mur.

On je konstatovao kako u međunarodnoj zajednici postoji "rastuće razočarenje" stanjem u BiH zbog čega će se sve više razmatrati upotreba mehanizama koji joj stoje na raspolaganju.

Mur je izrazio očekivanje kako će bosanskohercegovački političari nastaviti da razgovaraju i sprovode reforme, ali ukoliko se to ne desi, kako je rekao, "biće posledica".

Tzv. bonska ovlašćenja data su visokom predstavniku u BiH kako bi on imao izvršni mandat i kako bi mogao da direktno interveniše svojim odlukama ukoliko oceni da je ugroženo sprovođenje Dejtonskog sporazuma, odnosno politička politička stabilnost BiH.