U izveštajima upućenim nekolicini evropskih vlada, navodi se da su protesti u početku bili motivisani neusvajanjem zakona o JMB, ali da su kasnije prerasli i dobili ozbiljnu političku dimenziju koja preti potkopavanju "ionako slabašnih temelja državnih institucija BiH"

SARAJEVO - Diplomate u BiH su, nakon protesta i talačke krize u zgradi državnih institucija u Sarajevu, svojim zemljama poslali "vrlo dramatične" izveštaje o aktuelnim zbivanjima s akcentom na procene rizika daljeg razvoja situacije koja je već označena kao najteža kriza od Dejtonskog sporazuma.

Oni, kako se navodi, smatraju da je najveći gaf počinjen zbog držanja u zatočeništvu stranih diplomata, bankara i poslovnih ljudi.

Dodaje se da diplomate imaju razumevanja za bes srpskih i hrvatskih funkcionera zbog najnovijeg razvoja dogajaja.

U izveštajima upućenim nekolicini evropskih vlada, navodi se da su protesti u početku bili motivisani neusvajanjem zakona o JMB, ali da su kasnije prerasli i dobili ozbiljnu političku dimenziju koja preti potkopavanju "ionako slabašnih temelja državnih institucija BiH".

Navodi se ida je stanje tokom blokade idržanja u zatočeništvu velikog broja domaćih iinostranih diplomata ocenjeno potencijalnim "bretom baruta" koje može da eksplodira zbog čega su, kako se tvrdi, čak razrađeni scenariji za delovanje diplomatskih misija, ukoliko se ponašanje nezadovoljnih prema vlastima prelije na strane funkcionere.

Posebna pažnja posvećena je narednim koracima koje će preduzeti srpski i hrvatski političari koji su sami, a i javnost iz kojih dolaze, ove proteste ipak definisali kao deo bošnjačke političke strategije da se problemi u Federaciji BiH prebace na druge nivoe, ali i da se snažnije angažuje i uplete međunarodna zajednica.

Strahuje se, naime, da bi i kakav takav napredak u sprovođenju reformi u BiH mogao biti potpuno zaustavljen do sledećih izbora, oktobra naredne godine, čije se, kako se navodi, održavanje ocenjuje krajnje neizvesnim.

U procenama diplomata se navodi da će srpski predstavnici krenuti u protivofanzivu i potpuni bojkot Sarajeva, odnosno tamošnjih državnih institucija upirući prst u odnos bošnjačkih elita.

Ovakva stanovišta rezultat su činjenice da je najvećim diplomatskim i državnim skandalom ocenjeno zadržavanje pritvorenih stranih diplomata, bankara i poslovnih ljudi koji su se okupili kako bi dali doprinos razvoju BiH koja im je odgovorila na najgori mogući način.

Izražene su i kritike na račun vlasti Sarajevske županije i Grada Sarajeva koje nisu obezbedile ni elementarne uslove bezbednosti.