REFERENDUM: Švajcarska podržala pooštren zakon o azilu
BERN - Švajcarci su danas, ubedljivom većinom, na referendumu podržali novi, pooštreni zakon o azilu, pokazali su konačni rezultati glasanja.
Oko 79 odsto građana koji su izašli na glasačka mesta podržalo je kontroverzni zakon, prema rezultatima glasanja na referendumu, koje je prenela javna televizija ŠR.
Prema novom zakonu, koji je stupio na snagu u septembru, sa spiska razloga na osnovu kojih se može podneti zahtev za azil izbrisana je odredba o dezertiranju iz vojske, na koju su se prošle godine najčešće pozivali državljani Eritreje, u kojoj je služenje vojske obavezno za sve fizički sposobne muškarce i žene.
Takođe, ukinuta je mogućnost da se za azil aplicira u švajcarskim ambasadama, otvoren je put ka formiranju specijalnih centara za boravak podnosilaca zahteva za azil i ograničeno je pravo porodice na ponovno ujedinjenje supružnika i dece.
Protivnici novog zakona bili su skupili 60.000 potpisa, koliko je bilo potrebno za sazivanje referenduma na kojem bi građani dali konačnu reč.
Oni su, posle objavljivanja konačnih rezultata, izrazili razočaranje ishodom glasanja.
"Ishod referenduma je katastrofalan za podnosioce zahteva za azil i izbeglice", navedeno je u saopštenju odbora koji je pokrenuo inicijativu za sazivanje referenduma.
"Sa ovakvim rezultatima, nema pobednika."
Parlamentarka An Sedu-Kristi, koja se izjašnjavala suprotno zvaničnom stavu njene Hrišćansko-demokratske partije, ocenila je da je referendum "označio slabljenje humanitarne tradicije Švajcarske, kao i nedostatak solidarnosti prema onome šta se dešava u zemljama pogođenim ozbiljnom krizom."
S druge strane, Selin Amandriz iz najveće stranke, populističke Narodne partije Švajcarske, izrazila je zadovoljstvo snažnom podrškom građana oštrijem zakonu i ponovila stav da devet od 10 odsto ljudi koji traže azil to čine "iz ekonomskih razloga".
U Švajcarskoj je trenutno registrovano 48.000 podnetih zahteva za azil, od kojih 28.631 prošle godine, kada je ta zemlja dospela na šesto mesto po broju aplikacija, naveo je AFP.
Prema podacima Eurostata i UNHCR, iz Srbije i Kosova su 2012. godine podnesena 2.084 zahteva.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod