Sve grčke radio i televizijske stanice jutros od 6 časova su prekinule emitovanje programa. U Grčkoj sutra neće biti ni štampe

ATINA - Nakon odluke vlade u Atini da privremeno obustavi rad državne radio-televizije ERT svi grčki novinari su stupili u štrajk. Vlada je saopštila da je pripremljen nacrt zakona o reorganizaciji radija, televizije i interneta

Portparol grčke vlade Simos Kedikoglu odluku vlade je argumentovao rečima da je državna stanica „najbolji primer rasipnosti i nepotizma“ i podsetio da javni servis „guta“ 300 miliona evra godišnje. Sve grčke radio i televizijske stanice jutros od 6 časova su prekinule emitovanje programa. U Grčkoj sutra neće biti ni štampe. Grčka vlada je juče odlučila da se prekine emitovanje čitavog programa ERT-a, a emitovanje programa iz solidarnosti su obustavile i privatne radio stanice.

Zbog zatvaranja ERT otpušteno je svih 2.700 zaposlenih, među kojima je 677 novinara. Zatvaranje javnog servisa izazvalo je masovne proteste. Hiljade demonstranata su prošlu noć provele ispred zgrade ERT-a u Atini, među njima i tonac te kuće Kristo Makaritis. „Preko noći su odlučili da zatvore ERT, javnu televiziju i radio preko kojih su se ljudi informisali. Po prvi put se tako nešto desilo i vlada bi ozbiljno morala o tome da razmisli i da promeni mišljenje. Ako to ne učini, moraće da se obračuna sa ljudima koji se solidarišu sa nama. To je sve što mogu da kežem“, kaže Makaritis.

grcka.jpg
Foto: Reuters



Evropska komisija je danas saopštila u Briselu da je obaveštena o odluci grčke vlade, i naglasila važnost uloge javnog medijskog servisa. Predsednik grčkog sindikata medija Georgos Savidis kaže da podrška stiže sa svih strana: „Kao što vidite radnici protestuju. Međunarodno udruženje novinara je sa nama. Takođe i Federacija evropskih novinara. Imamo podršku svih udruženja. Nećemo dozvoliti gašenje javnog informativnog servisa. To je borba za naš nacionalni ponos.“

Grčka vlada je danas saopštila je da će komisija zadužena za nacrte zakona, razmotriti projekat novog RTV zakona o kojem će razgovarati predstavnici tri partije u koalicionoj vladi, a potom će ga poslati Skupštini Grčke. Nacrtom zakona se predviđa formiranje „javnog preduzeća“ čija će uređivačka politika, kako se navodi, biti nezavisna od države.

grcka.jpg
Foto: Reuters