Bela kuća našla dokaze da sirijski režim koristi hemijsko oružje, pa će pomoći protivnicima režima Bašara el Asada

VAŠINGTON - Sličan scenario upotrebljen u Iraku i Libiji.
Amerika će, nakon izveštaja da je režim sirijskog predsednika Bašara el Asada koristio hemijsko oružje, naoružati sirijsku opoziciju ličnim pešadijskim oružjem i municijom. Prema izveštajima američkih medija, u sklopu predloga o vojnoj pomoći SAD predviđaju i uvođenje ograničene zone zabrane leta nad kampovima za obuku sirijskih pobunjenika.

Ubili sarinom 100 ljudi

Američki predsednik Barak Obama, prema navodima tamošnje štampe, odobrio je snabdevanje sirijskih pobunjeničkih grupa oružjem, i to prema poverljivom ukazu kojim je ovlastio Centralnu obaveštajnu agenciju da organizuje isporuku naoružanja.

Dan pre toga, Bela kuća objavila je da ima potvrdu obaveštajnih službi i proverenih izvora da su Asadove snage u nekoliko navrata koristile nervni gas sarin „u malim količinama“, što je uzrokovalo smrt od 100 do 150 ljudi. Iako mnogi smatraju da je taj izveštaj lažan, neimenovani izvori iz SAD navode da je to razlog za pomoć pobunjenicima.

Sirijski opozicioni Nacionalni savet pozdravio je povećanje američke pomoći, dok je svet podeljen oko toga. Rusija tvrdi da su informacije da su snage Bašara el Asada koristile hemijsko oružje fabrikovane i da SAD to koriste kako bi opravdale uplitanje u konflikt između zvaničnih snaga i pobunjenika u Siriji.

Traže sednicu SB UN

Britanija je podržala SAD, dok je Nemačka zatražila hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN i naglasila da neće slati oružje pobunjenicima. Francuska je protiv uvođenja zone zabrane letenja, ali podržava slanje oružja.

Protiv američke odluke je i ministar spoljnih poslova Švedske Karl Bilt, koji je izjavio da time rizikuje stvaranje trke u naoružanju u toj zemlji. On strahuje od scenarija gde SAD snabdevaju jednu, a Rusija drugu stranu.

Reagovanja iz sveta

- Rusija tvrdi da su lažni izveštaji o hemijskom oružju
- Nemačka traži hitnu sednicu Sveta bezbednosti UN
- Britanija podržala SAD
- Švedska smatra da SAD rizikuju da stvore trku u naoružanju u Siriji
- Francuska protiv uvođenja zone zabrane letenja, ali podržava slanje oružja