DOČEKALI: Hrvati proslavili ulazak u EU
Cela Hrvatska slavi ulazak u Evropsku uniju, a od danas ona je zvanično 28. članica zajednice evropskih zemalja. Centralna proslava bila je organizovana u Zagrebu, gde se okupilo oko 170 stranih gostiju, među kojima 15 predsednika država, 13 predsednika vlada i tri predsednika parlamenata, uključujući i lidera Srbije Tomislava Nikolića, prvog čoveka srpske vlade Ivicu Dačića, šefa diplomatije Ivana Mrkića i savetnika Marka Đurića.
Veliki broj gostiju
U Hrvatsku su još od od petka počeli da pristižu brojni strani državnici iz zemalja članica EU i zemalja regiona, a u nedelju je među prvima stigla kanadska ministarka Lisa Rejt, zatim predstavnici Finske, Estonije i Litvanije, kao i Srbije i Crne Gore.
Nakon toga pristigli su i predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo, predsednik Evropskog veća Herman van Rompej i predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc. Celu manifestaciju, od puteva prolaska delegacija do Jelačićevog trga u centru Zagreba i Gornjeg grada, obezbeđuje oko 1.000 policajaca.
Građani su počeli da se okupljaju na Trgu bana Jelačića oko 18 sati jer je do tada na snazi bio policijski režim, pa nisu mogli da prođu. Već ranije najavljeno je da će na glavnoj svečanosti učestvovati oko 700 izvođača, a ukupni troškovi, koji će biti saopšteni nakon manifestacije, procenjeni su na oko 5,5 miliona kuna, to jest oko 737.000 evra.
Središnji deo proslave počeo je u 23 sata, kada su se građanima obratili hrvatski premijer Zoran Milanović i predsednik Ivo Josipović. U ponoć, kada je Hrvatska i formalno postala članica EU, izvedena je „Oda radosti“, himna EU, a prisutni su mogli da uživaju u vatrometu.
Čekali 12 godina
Posle ponoći na graničnom prelazu sa Srbijom, Bajakovu, otkrivena je tabla s natpisom EU, a zanimljivo je da je prvom vozilu koje je ušlo u Hrvatsku 15 minuta posle ponoći glavni direktor hrvatske policije uručio poklon.
Inače, proces pridruživanja Hrvatske Evropskoj uniji trajao je više od decenije. Naime, do ulaska Hrvatske u EU od potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju proteklo je 12 godina, devet godina je prošlo od dobijanja statusa kandidata, dok su pregovori o članstvu Hrvatske i EU trajali šest godina.
Problematično dete stiglo na „Titanik“
Bečki dnevnik Kronen cajtung ocenio je da je Evropska unija juče primila na brod Hrvatsku, ali da se mnogi Hrvati ne osećaju baš najbolje na tom brodu. Austrijski list prenosi da su građani zabrinuti zbog ekonomske krize, nerazvijene industrije i korupcije i da neki od njih strahuju da se 1. jula, umesto u pravcu evropske budućnosti, Hrvatska ukrcava na „Titanik“.
Promene zbog Hrvatske
♦ Hrvatski postaje 24. službeni jezik EU
♦ Ulazak Hrvatske u EU unosi promene i u sastav EU institucija
♦ U Evropskom parlamentu će imati 12 mesta
♦ Po ulasku u EU Hrvatska će činiti 1,26 odsto evropske teritorije
"NE PREPORUČUJE SE OPOZICIONIM PRVACIMA SA SLABIJIM SRCEM" Pogledajte četvrtih 100 od 1000 velikih stvari koje su urađene zalaganjem predsednika Vučića