Oland: SAD da odmah zaustave špijuniranje Evrope
PARIZ - Francuski predsednik Fransoa Oland uputio je danas apel SAD da odmah prekinu špijunažu svojih evropskih saveznika, nakon što je državni sekretar Džon Keri obećao da će istražiti te navode, ali i rekao da prikupljanje informacija nije neuobičajeno u međunarodnim odnosima.
"Ne možemo da prihvatimo takvo ponašanje između partnera i saveznika", rekao je Oland tokom posete severozapadnom francuskom gradu Lorjenu.
"Tražimo da se to odmah zaustavi", istakao je Oland.
On je naveo i da Evropa neće imati nikave pregovore sa SAD, dok ne bude sigurno da je špijunaža institucija Evropske unije prekinuta, što se dešava u trenutku kada bi vlasti u Vašingtonu i EU trebalo da započnu osetljive razgovore o istorijskom sporazumu o slobodnoj trgovini.
"Ne može biti nikakvih pregovora ili transakcija vezanih za sve oblasti dok ne dobijemo te garancije, za Francusku, ali i za sve zemlje EU, za sve partnere SAD", rekao je Oland.
U dokumentima koji su došli do britanskog lista "Gardijan" preko Edvarda Snoudena, bivšeg operativca CIA u bekstvu, navedeno je da su američke obaveštajne službe sprovele špijunažu određenih ambasada i misija Ujedinjenih nacija.
Ambasador SAD u Beču pozvan u MIP zbog prisluškivanja
Ambasador SAD u Beču Vilijem Iko pozvan je da, u vezi sa aferom prislukišvanja obaveštajne službe NSA, dođe na razgovore u Ministarstvo inostranih poslova Austrije.
Američki diplomata moraće sutra u 17 časova da šefu austrijske diplomatije Mihaelu Špindelegeru da iznese stav u aferi ko prisluškivanja.Time je Austrija prva zemlja koja je pozvala američkog ambasadora u Ministarstvo na razgovore kako bi razjasnio optužbe vezane za špijunažu od strane američkeobaveštajne službe.
“Optužbe su za nas neprihvatljive. Želimo hitno razjašnjenje od zvaničnika SAD da li su tačne glasine da su odgovarajuće i koje špijunske aktivnosti konkretno preduzete na tlu Austrije“, kazao je Špindeleger.
Vestervele i Eštonova: Potreban stav Evrope o špijuniranju
Šef nemačke diplomatije Gvido Vestervele je, povodom medijskih saznaja o američkoj špijunaži Evropske unije (EU), danas telefonom razgovarao sa viskom predstavnikom EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton i obećao joj podršku nemačke vlade pri neophodnim razgovorima sa Amerikom o razjašnjenju situacije.
"Oboje su bili mišljenja da bi jedan takav postupak (špijuniranja) među bliskim partnerima i prijateljima bio neprihvatljiv. Na to bi jasno trebalo reagovati jednim zajedničkim evropskim stavom", navodi se u saopštenju nemačkog Ministarstva inostranih poslova i dodaje da je "Vestervele obećao Eštonovoj punu podršku nemačke vlade za sada nužne razgovore EU sa Amerikom o razjašnjenju".
Portparol nemačke vlade Štefen Zajbert je danas dao naslutiti da vlada u Berlinu smatra da je došlo do narušavanja odnosa poverenja, koji vladaju sa Amerikom.
"Prisluškivanje prijatelja je neprihvatljivo, to se ne radi, mi nismo više u "hladnom ratu"", rekao je Zajbert i naglasio da su Amerika i EU prijatelji, ukazavši da to znači "da poverenje mora biti baza zajedničke saradnje".
"Poverenje mora ponovo u toj situaciji da bude uspostavljeno", rekao je Zajbert.
Danas je reagovao i nemački predsednik Joahim Gauk, tražeći razjašnjenje afere i delovanje politike.
EU je saopštila u nedelju da čeka odgovor Vašingtona o navodima da je špijunirao njene kancelarije, a Nemačka je posebno od SAD zatražila hitno objašnjenje, ističući da takva praksa podseća na hladni rat.
OVO SU USLOVI ZA MLADE ZA KREDIT ZA STAN: I studenti i nezaposleni mogu do nekretnine, evo kada sve počinje (foto)