FRANCUSKA RAMPA: Za Hrvate nema posla u naredne dve godine
ZAGREB - Francuska je uvela dvogodišnje ograničenje za hrvatske radnike koji nakon ulaska države u Evropsku uniju žele da rade na francuskom tržištu, objavljeno je na službenoj stranici francuske administracije koja tvrdi da su to prelazne mere.
"One će se, što se tiče Hrvatske, završiti najranije 30. juna 2015. Prelazno razdoblje moći će da bude produženo za tri godine, do kraja juna 2018, a zatim eventualno za još maksimalno dve godine ukoliko to bude zahtevalo stanje s brojem nezaposlenih u Francuskoj", prenosi Hina objašnjenje odluke.
Do sada je devet zemalja Unije objavilo ograničenja hrvatskim radnicima - Nemačka, Holandija, Kipar, Austrija, Velika Britanija, Slovenija, Belgija, Španija i Luksemburg. Dvanaest ih je potvrdilo da neće uvoditi ograničenja - Portugalija, Poljska, Švedska, Rumunija, Mađarska, Irska, Slovačka, Češka, Danska, Finska, Estonija i Litvanija, dok ostale države još nisu donele konačnu odluku.
U hrvatskom pristupnom ugovoru predviđena je mogućnost prelaznog perioda, u kojem države članice Unije mogu da uvedu ograničenja za zapošljavanje hrvatskih radnika po formuli "2+3+2".
To, praktično, znači da početno ograničenje za pristup tržištu rada od dve godine države članice mogu nakon revizije produžiti za još tri, a uz opravdan razlog za dodatne dve godine.
Hrvatska ima pravo da uvede recipročne mere za one članice koje odluče da koriste tu mogućnost. Ista su pravila važila za sve nove članice koje su u EU ušle 2004. i 2007. godine.
I Malta kaže ne
I vlada Malte je danas objavila da uvodi dvogodišnje ograničenje na zapošljavanje hrvatskih radnika u toj zemlji, dok je Letonija postala 13. zemlja koja takvo ograničenje neće uvesti.Malta je tako ušla u društvo 11 zemalja EU, koje su privremeno uvele ograničenje na zapošljavanje hrvatskih radnika, a pre nje su to učinile i Francuska, Nemačka, Holandija, Kipar, Austrija, Velika Britanija, Slovenija, Belgija, Španija i Luksemburg, prenosi See biz."Malta sa žaljenjem uvodi ove restrikcije, jer je oduvek podržavala Hrvatsku u pridruživanju Uniji, kao pravoj evropskoj i mediteranskoj zemlji", rekao je direktor za evropske poslove u malteškom ministarstvu spoljnih poslova, Hini Nevil Akuilina."Tržište rada na Malti je malo, imamo samo 148.000 radnih mesta", objasnio je Akuilina razlog za tu odluku.Budući da su velike države uvele ograničenja za hrvatske radnike, Akulina kaže da Malta strahuje da bi se ti radnici mogli okrenuti i prema Malti.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega