Nedelju dana pošto je vojska zbacila predsednika Egipta Mohameda Morsija i počela da preduzima akcije protiv njegovog Muslimanskog bratstva, tužilaštvo je izdalo nalog za hapšenje Badija, kao i još devet vodećih islamista

KAIRO - Egipatske vlasti naredile su hapšenje vrhovnog vođe Muslimanskog bratstva Mohameda Badija po optužbama da je podstrekivao ovonedeljno nasilje u kome je u okršaju demonstranata i bezbednosnih snaga poginulo više od 50 ljudi.

Nedelju dana pošto je vojska zbacila predsednika Egipta Mohameda Morsija i počela da preduzima akcije protiv njegovog Muslimanskog bratstva, tužilaštvo je izdalo nalog za hapšenje Badija, kao i još devet vodećih islamista.

Oni su, prema saopštenju iz kancelarije državnog tužioca, osumnjičeni da su podstrekivali nasilje ispred zgrade Republikanske garde u ponedeljak u Kairu, koje je preraslo u najgore krvoproliće od kako je Morsi zbačen. Portparol Muslimanskog bratstva Gehad Hadad napisao je na svom nalogu na Tviteru da nalozi za hapšenje predstavljaju povratak "iste stare taktike policijske države" iz vremena bivšeg lidera Hosnija Mubaraka, pod kojim je taj pokret bio zabranjen.

Pripadnici Bratstva i drugi islamisti osudili su Morsijevo zbacivanje i odbili ponude prelaznog vođstva zemlje, koje ima podršku vojske, da se pridruže tranzicionom planu za izbor nove vlade. Oni traže da Morsi bude oslobođen iz pritvora i da bude vraćen na predsedničku funkciju.

Portparol Ministarstva spoljnih poslova Badr Abdel-Ati u prvom zvaničnom spominjanju Morsija u poslednjih nekoliko dana, rekao je da je svrgnuti predsednik na sigurnom mestu i da ima "veoma dostojanstven tretman". On je dodao da protiv Morsija nisu podignute nikakve optužbe.

"Zbog njegove lične bezbednosti, i bezbednosti zemlje, bolje je da ga držimo... inače, posledice će biti strašne", rekao je Abdel-Ati.

Hiljade pristalica Muslimanskog bratstva i dalje organizuju mirne proteste ispred džamije Rabah el Adavija, nedaleko od zgrade Republikanske garde, koja je bila poprište sukoba u ponedeljak u kojima je ubijeno 54 osoba, od kojih su većina bile Morsijeve pristalice. Islamisti su optužili vojnike da su ubili demonstrante, dok vojska krivi naoružane Morsijeve pristalice da su izazvali njene snage.

Vest o nalogu za hapšenje Badija nije iznenadila demonstrante, piše agencija AP, i dodaje da oni taj korak vide kao pokušaj da se izvrši pritisak na vođstvo tog pokreta da okonča proteste.