Kako je saopšteno, Kremlj je dobio zvaničan zahtev za dodelu azila Edvardu Snoudenu. "Zahtev će biti razmotren", kaže zvaničnik iz Kremlja

MOSKVA - Odbegli bivši saradnik američke Centralne obaveštajne agencije, Edvard Snouden, oko 15 časova, sastao se sa aktivistima i advokatima Hjuman rajts voča na moskovsom aerodromu Šermetjevo zatražio azil u Rusiji, javlja Raša tudej.. Sastanak se održava iza zatvorenih vrata u tranzitnoj zoni Terminala F.

Na ovaj korak Snouden se odlučio jer ne može da ode u Latinsku Ameriku.

"Prihvatiću sve uslove kako bih dobio azil u Rusiji", rekao Snouden.

On je zatražio od organizacija za zaštitu ljudskih prava da ne dozvole da se SAD i Evropska unija "mešaju" u proces odobravanja azila, javlja Raša tudej.

Kako je saopšteno, Kremlj je dobio zvaničan zahtev za dodelu azila Edvardu Snoudenu.

"Zahtev će biti razmotren", kaže zvaničnik iz Kremlja.

Snouden je, kako prenosi Rojters, u pismu poslatom jednom predstavniku organizacije za zaštitu ljudskih prava "Hjuman rajts voč" i postavljenom na "fejsbuku", rekao da zvaničnici SAD vode kampanju kako bi ga sprečili da dobije azil.

U odvojenom elektronskom pismu Rojtersu, Snouden je rekao da će sastanak na moskovskom međunarodnom aerodromu "Šeremetjevo" u 17 sati po moskovskom vremenu biti zatvoren za medije.

Snouden je rekao da planira da se obrati medijima kasnije.

Portparol "Šeremetjeva" je potvrdila da će se sastanak održati popodne ili naveče.

Tokom jučerašnjeg dana su na Tviteru kružile glasine da će Snouden doputovati u Havanu letom kompanije Aeroflot, ali se to na kraju nije dogodilo.

Prema navodima sajta Raša Tudej, kapetan leta AFL 150, rekao je po sletanju u Havanu da Snouden nije bio putnik na tom letu.

Do uzbune na internetu došlo je nakon što se saznalo da je avion ruske kompanije koji je poleteo iz Moskve promenio rutu i da nije leteo preko Skandinavije, Grenlanda, Kanade i SAD, već južnije kroz Evropu pa na Atlantski okean.

To je odmah shvaćeno kao mogućnost da se Snouden nalazi na letu, i da ruska posada tako želi da izbegne prolazak kroz američki vazdušni prostor i potencijalno prizemljenje.

Kasnije je više medija javilo da je do moguće promene rute došlo zbog lošeg vremena na Grenlandu.