Preliminarni izveštaj o pokušaju ubistva bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa od 13. jula iz Odbora Senata za bezbednost i vladine poslove pokazao je novootkrivene pogrešne korake koji su ušli u planiranje i sprovođenje obezbeđenja Tajne službe.

Tokom događaja kada je ubijen gledalac, a dvoje ozbiljno ranjeno, kandidat republikanske stranke za predsednika Donald Tramp je pogođen u uvo.

Sat vremena obuke?

Među ključnim propustima, agent bez iskustva s opremom za bespilotne letelice nazvao je besplatnu telefonsku liniju za tehničku podršku za pomoć nakon što je zahtev za dodatnim dronovima bio odbijen.

To su podaci Odbora za bezbednost i vladine poslove, odnosno preliminarnog izveštaja objavljenog u sredu.

Prema povereništvu, član Tajne službe imao je samo sat vremena neformalne obuke sa uređajem, prenosi Fox News.

“Više predvidivih i sprečivih operativnih neuspeha od strane službe doprineli su mogućnosti Tomasa Kruksa da izvede atentat na bivšeg predsednika Trampa 13. jula”, navodi se u preliminarnom izveštaju.

To uključuje nejasne uloge i odgovornosti, nedovoljnu koordinaciju s državnim i lokalnim policijskim snagama, nedostatak efikasne komunikacije i neoperativne C-UAS sisteme, između ostalog, dodaje se u izveštaju.

trumo02-ap-matt-kelley.jpg
AP Matt Kelley 

Niko nije obavešten o osumnjičenom

Prema svedočenju agenata iz Trampovog odeljenja i terenske kancelarije u Pitsburgu, niti jedan od njih nije bio svestan kada su, 27 minuta pre pucnjave, sigurnosna soba i protivsnajperski tim Tajne službe obavešteni da je sumnjiva osoba uočena u blizini zgrade s daljinomerom. Strelac je na kraju zauzeo položaj na krovu te zgrade.

“Neposredno pre nego što su ispaljeni hici, protivsnajperista Tajne službe video je policiju kako trči s oružjem, ali nije upozorio obezbeđenje bivšeg predsednika Trampa da ga uklone s pozornice”, otkrio je odbor u izveštaju.

Gde se pogrešilo?

„Ključni bezbednosni nedostaci“ koji su omogućili prvi atentat na Trampa 13. jula identifikovani su u izveštaju Senatskog odbora za bezbednost i vladine poslove.

– Nema jasno definisane osobe odgovorne za planiranje i sigurnost

– Zgrada nije bila “efikasno nadzirana”

– Neefikasna komunikacija, koordinacija s državnom i lokalnom policijom

– Tajnoj službi su odbijeni zahtevi za dodatnom opremom

– Neuspeh u sprečavanju Trampa da stupi na pozornicu koji bi se zasnivao na informaciji o sumnjivoj osobi

Podsećamo, nakon spomenutog pokušaja atentata 13. jula na republikanskom skupu u Batleru u Pensilvaniji, dva meseca kasnije, Tramp je ponovo bio na meti prilikom igranja golfa na Floridi.

Kurir.rs/N1/Preneo: P. P. 

Bonus video:

14:57
KOLIKO ĆE ATENTAT UTICATI NA IZBORNE REZULTATE? Eksperti: Tramp voli od sebe da pravi žrtvu, EVO ŠTA OČEKIVATI U ANKETAMA Izvor: Kurir televizija