Portal Kurir.rs objavio je 24. oktobra vest o navodnom požaru u nuklearnoj elektrani u gradu Karadž u Iranu, međutim, kako je utvrđeno u analizi Raskrinkavanja, do požara je došlo u skladištu dizel goriva u okviru gasno-dizel elektrane Montazer Ghaem, koja se nalazi u blizini Karadža. 

Na društvenim mrežama pojavio se snimak za koji se tvrdi da prikazuje požar u nuklearki u Karadžu, ali su snimci mahom nastali 24. oktobra.

Šta prikazuje snimak?
Na snimku za koji se tvrdi da prikazuje požar u nuklearki vidi se gusti crni dim oko tri tornja koja podsjećaju na rashladne tornjeve kakvi se mogu vidjeti u krugovima elektrana. Profil OSINT (Uri Kikaski) je 24. oktobra na društvenoj mreži X, na osnovu analize snimka, zaključio da se na njemu može videti požar koji je izbio u delu za skladištenje dizelskog goriva u krugu termoelektrane na plin i dizel Montazer Ghaem, koja se nalazi u blizini Karadža.

Kako je "Kurir" preneo, iranski mediji nisu komentarisali tvrdnje, a mediji su prenosili navode izraelskih medija. Ipak, sličnost je nastupila na osnovu lokacije rashladnih tornjeva i rezervoara za skladištenje goriva koja se vide na snimcima požarišta, usled čega postoji sličnost sa satelitskim snimkom elektrane. 

Pored toga, sudeći po položaju dalekovoda i naponskih kablova, može se pretpostaviti i približna lokacija s koje je snimljen požar u elektrani. Prema pisanju Deutsche Wellea na perzijskom jeziku 24. oktobra, društvenim se mrežama zaista proširio videosnimak gustog dima u blizini navedene elektrane. Međutim, navodi ovaj medij, izvršni direktor regionalnog operatora sistema u Teheranu (Teheran Regional Electric Company) opovrgnuo je navode da je došlo do požara te da je gusti dim rezultat promene goriva koje se koristi u elektrani.

Takođe, lokacija nekadašnjeg pogona za proizvodnju delova za centrifuge i elektrane kod Karadža udaljeni su više od 23 kilometra vazdušne linije.

Lokacija na karti koja je objavljena u Kurirovom članku ne pokazuje nuklearnu elektranu u blizini Karadža, već zgradu koja je iz nepoznatog razloga na servisu Google Maps označena kao “nuklearna elektrana”.

Kako je "Kurir" pisao, ova navedena nuklearka je 2022. godine bila meta napada za koje je Iran optuživao Izrael, ali su snimci podeljeni nakon terorističkog napada blizu turske prestonice Ankare u kojem je ubijeno petoro ljudi — dok se u analizi navodi da nema nezavisnih informacija o tome da li je došlo do požara u elektrani ili je dim zaista rezultat nekog drugog procesa nadomak postrojenja. 

(Kurir.rs)

 Bonus video: 

01:20
NUKLEARNA ELEKTRANA ZAPOROŽJE KLJUČ ZA PREDSTOJEĆU ZIMU?! Stručnjaci upozoravaju: Ako je Rusi osvoje DIKTIRAĆE USLOVE SVETU Izvor: Kurir televizija