EU VEĆ BILA OŠTRA PREMA KINI, SADA ĆE BITI JOŠ GORE: Sledi pet teških godina u odnosima Sija i Ursuline ekipe, buduća hrvatska komesarka već krenula u napad
Politiko analizirao odnos buduće Evropske komisije prema Kini
Evropski odnos sa Kinom doživeo je negativan zaokret u poslednjih pet godina, a sada ide od lošeg ka gorem.
To navodi Politiko u velikoj analizi relacija na liniji Brisel-Peking kakve se očekuju tokom tokom drugog mandata Ursule fon der Lajen, predsednice Evropske komisije, koja je sada okupila novi tim.
Navodi se da nije u pitanju samo stara zabrinutost EU u vezi sa ljudskim pravima ili ekonomskim disbalansom.
Tu je proširena podrška Pekinga Moskvi od početka ruske invazije punog obima na Ukrajinu, koja je privredi pod kontrolom Kremlja omogućila ključnu slamku spasa od zapadnih sankcija bez presedana, a što je razljutilo Evropu.
Navodi se da iz kineske perspektive uvek postoji strateška vrednost u tome da održavaju Evropu zadovoljnom, posebno ukoliko se time zabija klin u odnosima Vašingtona i Brisela.
Briselski sajt ocenjuje da su američko-kineski odnosi već sada krhki, a mogli bi da postanu još više nepredvidljivi ukoliko Donald Tramp, bivši američki predsednik i republikanski kandidat za Belu kuću, pobedi na izborima 5. novembra.
Politiko je procenu toga koliko će EU komesari podređeni Fon der Lajen biti kritički nastrojeni prema Kini uradio na osnovu njihovih pismenih izjava uoči saslušanja u Evropskom parlamentu u naredne dve nedelje, posle kojih sledi izbor nove Evropske komisije.
U sektoru spoljne politike briselski sajt očekuje da će Kaja Kalas, predložena za buduću šeficu diplomatije EU, preoblikovati odnose Unije sa Kinom zbog sve bliskijih veza Pekinga sa Moskvom.
Podseća se da se ova bivša estonska premijerka zalagala za snažniji zapadni odgovor Rusiji, koja predstavlja bezbednosnu pretnju i po baltičke zemlje.
Kalas u pisanoj izjavi evroposlanicima Kinu nije nazvala "partnerom, ekonomskim konkurentom i sistemskim rivalom", kakva je bila zvanična pozicija EU prema Pekingu od 2019. i početka prvog mandata Fon der Lajen, već se fokusirala samo na rivalstvo, bez pominjanja partnerstva.
Ona je naglasila da je kineski predsednik Si Đinping prošle nedelje leteo za Kazanj da bi u tom ruskom gradu prisustvovao antizapadnom samitu BRIKS čiji je domaćin bio predsednik Vladimir Putin.
- Najveći izazov ovde predstavlja podrška koju Kina pruža Rusiji - navela je Kalas, koja je "delimično" ubrojila Kinu među "maligne" države koje doprinose hibridnim pretnjama protiv EU, navodeći kao glavne faktore tu Rusiju, Iran i Severnu Koreju.
Politiko navodi da se, neočekivano, pominjanje Kine pojavilo i pisanoj izjavi koju je poslanicima Evropskog parlamenta uputila Dubravka Šuica, koja bi u EU vladi trebalo da bude komesarka nadležna za Sredozemlje.
Navodi se da se njena buduća funcija obično ne povezuje sa sukobima na liniji EU-Kina.
- Naši rivali značajno napreduju u regionu (Sredozemlja). Zemlje poput Kine i Rusije nameću sopstvene narative i promovišu svoje interese, dok se reputacija EU nalazi pod pritiskom - napisala je Šuica.
(Kurir.rs/Politico.eu/Preveo i priredio: N. V.)
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)