LJUDSKI SAFARI - RUSI DRONOVIMA JURE I UBIJAJU CIVILE PO UKRAJINI: BBC objavio dokaze, ovako nešto nikada nije viđeno! Pažnja, snimci su uznemirujući (VIDEO)
Malo pre podneva jednog dana, Serhij Dobrovolski, trgovac alatima, vratio se kući u Hersonu, na jugu Ukrajine. Ušao je u dvorište, zapalio cigaretu i razgovarao sa komšijom kada su odjednom začuli zvuk drona koji je zujao iznad njih.
Angela, Serhijeva 32-godišnja supruga, seća se trenutka kada je videla svog muža kako trči i skriva se dok je dron ispuštao granatu. "Preminuo je pre nego što je stigla Hitna pomoć. Rekli su mi da nije imao sreće, jer mu je geler probio srce."
30 civila poginulo u napadima dronovima
Serhij je jedan od 30 civila ubijenih u napadima ruskih dronova u Hersonu od 1. jula, prema informacijama vojne uprave grada koje je prenela BBC. Tokom tog perioda zabeleženo je više od 5.000 napada dronovima, pri čemu je povređeno više od 400 civila. Ukrajinci ovu praksu nazivaju „ljudski safari“.
Dronovi su iz temelja promenili način ratovanja u Ukrajini, a koriste se i protiv vojnih ciljeva. Međutim, izveštaji očevidaca i verodostojni dokazi ukazuju na to da Rusija takođe koristi bespilotne letelice protiv civila u Hersonu, gradu na prvoj liniji fronta.
„Jasno vide koga ubijaju“, naglašava Angela, a zatim dodaje: „Da li žele da se bore ovako, bacajući bombe na ljude koji šetaju ulicama?“
Ako se utvrdi da Rusija namerno gađa civile, to bi predstavljalo ratni zločin. Ruska vojska nije odgovorila na upite Bi-Bi-Sija o ovim navodima, a od početka invazije u februaru 2022. godine, Rusija je dosledno poricala da je namerno napadala civile.
Dokazi o napadima dronovima
Značajan broj snimaka dokazuje očigledne napade dronova na civile, a videa je podeljeno na ukrajinskim i ruskim društvenim mrežama. BBC Verifi analizirao je šest od ovih snimaka, koji prikazuju daljinski upravljane kamere kako prate pešake ili vozače u civilnim vozilima, često bacajući granate koje ozbiljno povređuju ili ubijaju njihove mete.
Jedan ruski kanal koji objavljuje ove snimke naziva Ukrajince „svinjama“, dok komentari odobravaju bombardovanje civila dronovima, tvrdeći da su sva vozila legitimne mete.
Svetlost iz opasnosti
Hersonska vojna administracija izjavila je da je Rusija promenila tip dronova koje koristi, a elektronski sistemi grada više ne mogu da presreću većinu njih.
„Osećate se kao da vas neprekidno traže, kao da vas neko stalno posmatra i da svake sekunde može da baci eksploziv. To je najgore“, kaže Kristina Sinija, koja radi u centru za pomoć samo kilometar od reke Dnjepar, koja deli teritoriju pod kontrolom Ukrajine od one pod kontrolom Rusije.
UZNEMIRUJUĆE!
U pozadini, mali uređaj neprekidno zuji svaki put kada otkrije dron, što se događalo svakih nekoliko minuta dok su novinari Bi-Bi-Sija bili prisutni, često beležeći prisustvo najmanje četiri drona.
Strah i trauma među građanima
Strah i trauma su vidljivi na licima stanovnika Hersona, koji se hrabro upuštaju u izlazak iz svojih domova samo da bi nabavili hranu. Valentina Nikolajevna briše suze: „U strašnoj smo situaciji. Kada izađemo, jurimo od jednog drveta do drugog, skrivajući se. Svaki dan napadaju javne autobuse, svaki dan bacaju bombe na nas dronovima“, kaže ona.
Kurir.rs/Index/Preneo: D. P.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore