Ruski general Aleksandar Oglobin uhapšen je pod sumnjom za korupciju nakon što ga je prijavio bivši pretpostavljeni. Pritvaranje general-majora Ogloblina, bivšeg načelnika ruskog odeljenja vojnih komunikacija, poslednje je u dugoj seriji hapšenja visokih vojnih ličnosti usred spekulacija o pritiscima na najviše krugove u vojnoj organizaciji ruskog lidera Vladimira Putina.

Ogloblin je u pritvoru zbog navodnog primanja mita u vrednosti od 10 miliona rubalja (103.000 dolara) od telekomunikacione kompanije da bi obezbedio ugovore sa Ministarstvom odbrane, saopštio je Istražni komitet Rusije, a prenosi poslovni list Komersant. Inače, on je već u februaru 2022. godine osuđen na četiri i po godine zbog pronevere po drugim optužbama, ali je prevremeno pušten nakon što je svedočio protiv svog bivšeg pretpostavljenog Vadima Šamarina, koji je bio zamjenik načelnika ruskog Generalštaba. A drugo hapšenje Ogloblina usledilo je nakon što je Šamarin svedočio protiv njega, navodi Komersant, a prenosi Njuzvik.

Šamarin je optužen za primanje mita od kompanije Permski telefonski zavod Telta. On je navodno podelio mito sa Ogloblinom, što je obelodanio kao deo nagodbe sa istražiteljima, navodi Komersant. Ukrajinski portal Novi glas Ukrajine preneo je da je Šamarin možda želeo da se osveti svom bivšem podređenom.

Takođe se navodi da iako bivši ministar odbrane Sergej Šojgu još nije optužen za korupciju, „moguće je da će ga neko među njima na kraju optužiti“. Šojgu je smenjen sa mesta ministra odbrane u maju i imenovan za sekretara Saveta bezbednosti Ruske Federacije (NSB), što je, prema nekim analitičarima, još moćnija pozicija.

Britansko ministarstvo odbrane saopštilo je u sredu da Ogloblinovo drugo hapšenje ukazuje na obračun ruskih vlasti protiv sadašnjih i bivših zvaničnika odbrane koje je imenovao Šojgu, bivši britanski izaslanik za odbranu u Moskvi i Kijevu, navodi se u istrazi glavne ruske obaveštajne agencije.

FSB, "polako ali stabilno" napreduje kroz Ministarstvo odbrane i da se istraga o korupciji vodi godinama. „Uvek sam mislio da je ovo usmereno na samog Šojgua i lista za hapšenje pokazuje da se omča steže“, rekao je Forman za Njuzvik.

„U međuvremenu, Šojgu je prilično izolovan u NSC, držan je na uzici i ne može da dovede svoje ljude. Niko nije sasvim siguran šta on zapravo radi. Sledeće godine će napuniti 70 godina, što bi bilo dobro vreme da Putin hvala mu na njegovoj službi", dodao je on.
Za sada nema znakova generalštabne čistke ili akcije protiv ličnosti poput komandanta ruskih snaga u Ukrajini i načelnika ruskog Generalštaba Valerija Gerasimova. Gerasimov će sledeće godine takođe napuniti 70 godina, ali Putin do sada nije pokazao znake da ga se otarasimo“, dodao je Forman.

profimedia-0867796021.jpg
Not supplied / WillWest News / Profimedia 

Andrej Soldatov, viši saradnik u Centru za analizu evropske politike (CEPA), rekao je da je FSB krenuo za vojnim krugovima, ali da su do sada hapšenja vršena među osobljem ministarstva odbrane, a ne među generalima i oficirima koji se bore u Ukrajini. On kaže da su od početka ukrajinskog upada u rusku Kursku oblast početkom avgusta glavni vojni ciljevi u tom smislu bili bivši zamenik ministra odbrane Pavel Popov i Valerij Mumindžanov, zamenik komandanta Lenjingradskog vojnog okruga za logistiku. 

Prvi je nadgledao odeljenje za informacione sisteme ministarstva i glavni vojni istraživački centar za robotiku i otpušten je u junu i optužen za prevaru i nezakonito bogaćenje, dok je drugi optužen za korupciju u snabdevanju uniformama snagama koje se bore u Ukrajini. Dakle, glavni cilj hapšenja je poboljšanje snabdevanja municijom i resursima, a ne kažnjavanje generala za greške na bojnom polju... a vojska, netaknuta čistkama, nastavlja da se bori“, objašnjava Soldatov.


U aprilu je Timur Ivanov, zamenik ministra odbrane koji je nadgledao velike vojne građevinske projekte, uključujući obnovu razorenog ukrajinskog lučkog grada Mariupolja, uhapšen pod sumnjom da je primao mito velikih razmera, za šta je zaprećena kazna do 15 godina zatvora. Ubrzo su usledila hapšenja Šamarina, general-majora Ivana Popova, bivšeg vrhovnog komandanta ruske ofanzive u Ukrajini, i general-pukovnika Jurija Kuznjecova, načelnika Uprave za kadrove Ministarstva odbrane. Svi oni su takođe uhapšeni pod optužbom za primanje mita. U maju je peti ministarski zvaničnik, Vladimir Vertelecki, iz Odeljenja za nabavke Ministarstva odbrane, uhapšen i optužen za zloupotrebu službenog položaja, koja je za posledicu imala više od 70 miliona rubalja (776.000 dolara) štete, saopštio je Istražni komitet.

profimedia-0875669442.jpg
Not supplied / WillWest News / Profimedia 

Hapšenja su počela neposredno pre nego što je Putin započeo svoj peti mandat i smenio svog dugogodišnjeg ministra odbrane Šojgua. Hapšenja su izazvala spekulacije o tome da li je ruski predsednik ponovo uspostavio kontrolu nad ministarstvom odbrane ili ukazuju na sukob između vojske i bezbednosnih službi. „Cilj ruskih vlasti gotovo sigurno nije potpuno iskorenjivanje korupcije“, navodi britansko Ministarstvo odbrane. Oni su „verovatno nastojali da ograniče korupciju na nivoe na kojima se problem može lakše upravljati i koji imaju manje drastičan uticaj na funkcionisanje odeljenja“.

Kurir.rs/Jutarnji list

  Bonus video:

02:04
"U RUSIJI LJUDI GLASAJU PREKO TELEFONA" Ovakva je atmosfera povodom izbora: Glasali smo ranom zorom, sve je bilo DISTANCIONO Izvor: Kurir televizija