Demokratska predsednička kandidatkinja Kamala Haris u četvrtak je upozorila glasače da će njen republikanski rival Donald Tramp smanjiti programe priuštive zdravstvene pomoći, dok Tramp tvrdi da ima koncept drugačijeg plana.

Haris je na kratkoj pres konferenciji podsetila glasače da je bivši predsednik neuspešno pokušavao da ukine Zakon o priuštivom zdravstvenom osiguranju, tzv. Obamacare, a takođe je rekla da su njegove izjave na skupu u sredu bile uvredljive za žene.

- Na ovim izborima zdravstvena zaštita je na kocki - rekla je Haris u Medisonu, Viskonsinu, pre puta za Arizonu i Nevadu.

Tramp je odmah reagovao na svojoj društvenoj mreži Truth Social i napisao da nikada nije želeo da se reši tog programa.

U kampanji 2016. Tramp je ponovo obećavao da će ukinuti Obamacare i nakon njegovog izbora za predsednika, kada je Predstavnički dom izglasao upravo to, dočekao je republikanske predstavnike u Beloj kući na proslavi.

Ali pokušaj izglasavanja u Senatu u julu 2017. godine propao je kada je pokojni senator Džon Mekejn uskratio odlučujući glas.

Tramp sada tvrdi da nikada nije rekao da će to učiniti

- Nikada nisam ni spomenuo da ću to učiniti, nikad nisam to ni pomislio - odgovorio je u četvrtak Tramp.

Kamala Haris
Foto: AP Photo/Stephanie Scarbrough

Obamacare pruža zdravstvenu zaštitu za 40 miliona Amerikanaca.

Tramp je umanjio značaj tog pitanja tokom ove kampanje, iako je u četvrtak ponovio da bi kao predsednik podstakao osuguravajuća društva da pokriju troškove tretmana vantelesne oplodnje (IVF).

Kada su ga u televizijskoj debati s Haris 10. septembra upitali o zdravstvu, ponovio je svoju tvrdnju da je "Obamacare loša zdravstvena zaštita", ali je priznao da tek treba predložiti sveobuhvatnu alternativu, rekavši da ima "koncepte plana".

x AP Julia Demaree Nikhinson.jpg
Foto: AP/Julia Demaree Nikhinson

Ankete pokazuju vrlo tesnu bitku između Haris i Trampa pa će o ishodu izbora u utorak najverovatnije odlučiti rezultati u sedam ključnih, "prevrtljivih" država.

Anketa Rojters/Ipsosa, sprovedena u oktobru, pokazuje da Haris među ženskim glasačima ima vođstvo od 12 odsto bodova, a Tramp među muškim glasačima vodi za sedam odsto bodova.

xxx02 AP Julia Demaree Nikhinson.jpg
Foto: AP Julia Demaree Nikhinson

Do sada je pravo na prevremeno glasanje, lično ili poštom, iskoristilo više od 63 miliona ljudi.

I Tramp i Haris sada vode kampanje na jugozapadu zemlje, u pokušaju da privuku što više latinoameričkih glasača.

Hispanoamerikanci su tradicionalno više okrenuti demokratama, ali Tramp ima sve veću podršku u toj raznolikoj zajednici.

Prema spomenutoj anketi, Tramp uživa podršku 38 odsto hispanoameričkih birača, šest odsto više nego 2020. godine, dok Haris beleži podršku 50 odsto tog biračkog tela, četiri odsto manje u odnosu na Džoa Bajdena 2020. godine.

ceca06 AP Julia Demaree Nikhinson.jpg
Foto: AP Julia Demaree Nikhinson

Haris je pravo na pobačaj stavila u samo središte svoje kampanje, dok Tramp poručuje da će drastično smanjiti ilegalnu imigraciju, rekavši na skupu u Viskonsinu: "Bez obzira da li se to sviđa ženama ili ne, moram ih zaštititi. Zaštitiću ih od imigranata koji ulaze u zemlju."

Haris je tu izjavu ocenila "uvredljivom" za žene jer, kako je rekla, "ne uzima u obzir autoritet žena i njihovo pravo i sposobnost da donose odluke o svom životu, uključujući o sopstvenim telima".

(Kurir.rs/Index.hr/Preneo: V.M.)