ŠTA POBEDA TRAMPA ZNAČI ZA NEMAČKU? "Potencijalni trgovinski rat između Sjedinjenih Država i Nemačke"
Za svega nekoliko sati Amerikanci biraju novog predsednika, a iz evropske, i posebno nemačke perspektive jasno je da bi ponovni izbor Donalda Trampa čija je politika nepredvidljiva i protekcionistička bio znatno lošija alternativa, piše danas Institut nemačke privrede (IW).
IW navodi da će bez obzira na ishod izbora u SAD, Evropska unija ubuduće morati da diverzifikuje svoje trgovinske odnose i uspostavi tešnje odnose sa drugim trgovinskim partnerima u svetu.
Izbori će odlučiti kojima će putem krenuti najveća svetska privreda, piše u analizi IW, koji podseča da je Tramp najavio da će u slučaju da bude izabran povećati carine na uvoz kako bi zaštitio i podstakao američku privredu.
Za izvozno orijentisanu nemačku privredu, koja se inače nalazi u dubokoj strukturnoj krizi, takav potez bi, navodi IW, bio skupa katastrofa. SAD su vodeći nemački trgovinski partner a na trgovinu sa SAD posebno su upućene nemačka mašinska industrija, proizvođači automobila i farmaceutska industrija.
"Pored implikacija za trgovinu, sa drugim Trampovom predsedničkim mandatom bi se jako promenila i geopolitička dimenzija", pišu stručnjaci IW. Prema njihovoj oceni, u ovom trenutku, koji obeležavaju rat u Ukrajini i istorijske prekretnice, jedinstven nastup NATO je važniji nego ikada.
Tramp, istina ne želi da izvede SAD iz NATO, ali često dovodi u pitanje doprinos pojedinih članica saveza a i politiku alijanse.
"Da li bi SAD pod njegovim vođstvom i dalje stajale uz Ukrajinu nije izvesno. Njegova opčinjenost 'snažnim ljudima', bili to Si (kinski predsednik Si Đinping) ili (mađarski premijer) Viktor Orban budi veoma malo nade da je Tramp zainteresovan za snažan Zapad", ocenjuje IW.
U slučaju najgoreg scenarija, EU će, smatra nemački institut, morati da reši neka postojeća pitanja, poput "opravdane kritike da malo izdvaja za odbranu".
"Ujedno, potrebni su joj tešnji trgovinski odnosi sa Južnom Amerikom i indopacifičkih prostorom, kako bi diversifikovala svoju trgovinu. Bez obzira na ishod izbora, mora biti jasno da će EU ubuduće morati da preuzme veću geopolitičku odogovnost. I Evropa treba i da nastupa u skladu sa takvom samosvešću", konstatuje IW.
U široj analizi, IW je ranije ocenio da Trampova najava povećanja uvoznih carina i ponašanje Kine samo pokazuju u kolikoj se meri promenio stav prema slobodnoj trgovini u svetu.
"Na to EU i Nemačka moraju da odgovore robusnijom trgovinskom politikom. U ovim geopolitički napetim vremenima, u to spada i verodostojna pretnja merama odmazde, pa u krajnjem slučaju i njihova primene kao instrumenta realne politike", ocenio je IW.
Simulacija IW pokazala je da bi jednostrane američke carine teško pogodile evropsku privredu, ali da bi recipročno uvođenje carina znatno teže pogodilo SAD nego EU, i da bi čak i sama pretnja takvom merom mogla da odvrati SAD od uvođenja visokih carina na uvoz.
Deo rubusnije trgovinske politike EU trebalo bi da bude i da se zaštiti od uvozne zavisnosti a time i političke ucene trećih država . Kao primer se navode prenaduvani kapaciteti i snažne državne subvencije koje iskrivljuju poštenu tržišnu utakmicu, koje posebno odlikuju Kinu.
"U toj oblasti su interesi EU i SAD dosad bili do izvesne mere komplementarni. I tu bi transatlantska koordinacija i saradnja bili u obostranom interesu", ocenio je institut.
Agencija dpa piše da se u Briselu već obavljaju pripreme za slučaj pobede Donalda Trampa i mogući veliki trgovinski konflikt.
Agencija navodi da bi EU uslučaju da Tramp realizuje obećanje o carinama, verovatno reagovala recipročnom merom i da bi to moglo da ima takve posledice za američku privredu, da bi sami privrednici primorali Trampa da za pregovaračkim stolom potraži kompromis.
Ipak, Brisel, prema pisanju dpa, sumnja da bi Evropa mogla da odahne i u u slučaju pobede Trampove suparnice, demokratske kandidatkinje Kamale Haris.
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel nedavno je rekao da su SAD "nažalost protekcionistička zemlja" i da ne računa da će se posle izbora nešto bitno promeniti.
Dpa ističe da pobeda Trampa ne bi imala posledice samo u oblasti ekonomije, već bi on verovatno ublažio i američke ciljeve u oblasti zaštite klime, što bi moglo da utiče na učestalost ekstremnih vremenskih pojava širom sveta.
Njegova pobeda bi, takođe, verovatno značila vetar u leđa populističkim i antimigrantskim partijama u svetu, procenjuje dpa.
Kurir.rs/Beta/IW/dpa/Preneo: D. P.
Bonus video:
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)