DETALJNA ANALIZA KAMPANJA REPUBLIKANACA I DEMOKRATA! Gosti "Usijanja" hronološki o usponima i padovima obe stranke: Ko je u blagoj prednosti?
Amerikanci će sutra izabrati svog sledećeg predsednika. Glasanje će biti pažljivo praćeno širom sveta. Oni će takođe glasati za članove Kongresa, koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona i mogu imati dubok uticaj na američki život.
Pobednik će služiti četiri godine u Beloj kući, počev od januara 2025. godine. Hoće li to biti Kamala Haris koja će nastaviti Bajdenovim koracima sa ubeđenjem da je u „ovim nemirnim vremenima očigledno da Amerika ne sme da se povuče” ili Donald Tramp sa njegovom nadom da će „amerikanizam, a ne globalizam“ utrti put napred?
Upravo na ovo pitanje, odgovore su dali gosti "Usijanja" na Kurir televiziji, Nenad Vuković, predsednik Društva lobista Srbije, Biljana Šahrimanjan Obradović, analitičarka Centra za stratešku analizu i Marko Matić, izvršni direktor Centra za odgovorne medije.
Šahrimanjan Obradović je analizirala kampanju predsedničkih kandidata:
- Što se tiče kampanje oba kandidata, zaboravili smo na Džo Bajdena, jer je i on bio u trci. Da krenemo od demokrata, Kamala Haris je nastavila njegovu kampanju, odnosno politiku koju zastupa demokratska partija unazad nekoliko decenija, nije mnogo istupala, verovatno da bi osigurala glasače. Jedino gde sam uvidela da je Kamala istupila i to snažno, jeste podrška ženama po pitanju abortusa, a to brine celu Ameriku, žene i muškarce, sigurno vide nešto dobro u tome. Sa druge strane, što se tiče Trampa, greška je bila što je njihova partija kandidovala Trampa jer su se oslonili na to da će on da vodi trku protiv Bajdena i da bi po anketama imao mogućnost da ga pobedi, ali nisu očekivali da će doći do promene i da će Haris biti postavljena za kandidata.
Vuković je dao svoj komentar oko kampanja predsedničkih izbora u Americi:
- Neke stvari bismo morali da kažemo, a koje su se neočekivano desile u toku kampanja. Prvo ta promena kandidata, Kamala Haris je preuzela štafetu od Bajdena u trenutku kada se posle one prve debate zaista konstantovalo da njegovi kapaciteti nisu takvi da bi mogao da izdrži. Haris je potom postala kandidat, našla se u toj ulozi, kao nastavljač te politike, bila je cela dinamika sa njom. Ona se nije profilisala u spoljnoj politici, nije tu dala svoj doprinos, dosta toga su joj republikanci spočitavali, oni su se fokusirali, a ona se u debati dobro držala, bilo je tu puno situacija. Ko koga može da pobedi, ona je kao dinamičnija, mlaža, tužilac sa respektabilnom karijerom, a sa druge strane Tramp koji ima tolike sudske postupke, to je bila ta dinamika.
Matić je rekao da su obe stranke bile u zaostatku u nekom momentu, ali da su do sada uspele da izvuku maksimume iz svojih kapaciteta:
- Činjenica je da je dinamiku cele kampanje odlučio taj prelomni trenutak o Bajdenovom povlačenju, a do tada je kampanja Trampa bila bazirana na kritici Bajdenovih godina, sposobnosti i grešaka. Od tog trenutka, bio je prazan prostor u kampanji republikanaca, koji je trajao sigurno dva meseca, gde se oni nisu snalazili sa koje tačke da udare na Kamalu Haris. Ona nije gubila vreme, jer kao što vidite, nakon debate, Bajden je počeo da gubi trku, ona odjednom, gotovo preko noći, uspeva da vrati stranku na kolosek i dobija prednost. Tada, nakon tih mesec i po, dva, republikanci dolaze sa novom strategijom, onda imamo drugu predsedničku debatu, odnosno prvu između Trampa i Haris. Ako me pitate koja je kampanja bolja, rekao bih da su oba kandidata izvukli neki maksimum.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
BONUS VIDEO:
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)