HOĆE LI MLADI BIRAĆI ODLUČITI PREDSEDNIKA AMERIKE: Generacija Z sa 40 miliona može da napravi ključnu razliku na izborima
Većina studenata nisu želeli da otkriju da li će da glasaju za potpredsednicu Kamalu Haris ili za bivšeg predsednika Donalda Trampa.
Studenti na Montgomeri koledžu u Rokvilu u državi Merilend nedavno su organizovali probno glasanje, sa kopijama glasačkih listića, a pozvali su i izborne zvaničnike da edukuju birače. To je pokušaj da se studenti pripreme za glasanje na američkim predsedničkim izborima, prenosi "Glas Amerike".
"Suština današnjeg događaja je obrazovanje birača i omogućavanje ljudima da vide izborno mesto i vide kako izbori zapravo izgledaju", kaže Britni Grin, organizatorica izborne vežbe.
Učesnici su zahvalni za ovakvu inicijativu.
"Jednostavno sam hteo da vidim kakav je osećaj glasati prvi put. Ovo mi je prvi put da glasam na predsedničkim izborima i hteo sam da vidim proceduru", kaže Akijan Dmand, učesnik probnih izbora.
Ovi mladi birači su zainteresovani za niz tema.
"Finansijska pitanja o dugu zemlje. Zaista ne razumem dobar deo toga, ali ako pogledam, to izgleda kao velika cifra. Ne razumem zašto je toliko visoka", navodi Namdi Ifedžuka, takođe učesnik probnih izbora.
"Rekla bih da su važne klimatske promene i reproduktivna prava", navodi Libi Meklajton, organizator vežbe.
Mambi Musonda, studentski politički organizator dodaje:
"Mislim da je uloga Amerike u svetu veoma važno pitanje za mnoge ljude, posebno za mlade birače".
Većina studenata koji su govorili za Glas Amerike nisu želeli da otkriju da li će da glasaju za potpredsednicu Kamalu Haris ili za bivšeg predsednika Donalda Trampa. Ipak, Merilend je uporište demokrata i očekuje se da će u toj državi pobediti Kamala Haris.
Glas Amerike je razgovarao i sa liderkom mladih republikanaca u jednoj od neopredeljenih država, Džordžiji. Ona kaže da je ekonomija ključna za mnoge njene kolege.
"Između troškova stanovanja, inflacije, cena namirnica i goriva koje stalno rastu, teško je u ovom trenutku priuštiti život ovdje i imati porodicu", kaže Žaklin Harn, predsjednica Mladih republikanaca Džordžije.
Na pitanje kako bi kampanje trebale da pristupaju mladim biračima Harn je odgovorila:
"Nećete doći do glasača Generacije Z preko telefonskih poziva jer verovatno imaju uključenu blokadu takvih poziva ili se neće javiti na broj koji ne znaju. Mi smo generacija društvenih medija. Sve što posmatramo se nalazi na društvenim mrežama. Vesti dobijamo sa društvenih mreža".
Heri Sison, influenser na društvenim medijima i demokrata, se slaže:
"Rekao bih da je TikTok za mlađe ljude primarna aplikacija za dobijanje vesti. To je moja glavna platforma. Mislim da je glavni razlog što se to može svariti. Mnogo vesti koje vidite na TikToku traju 30 do 60 sekundi".
U Herndonu, u susjednoj državi Virdžinija, simpatizerka Kamale Haris, Kamila Alfonzo Meza, ide od vrata do vrata pokušavajući da ohrabri ljude da glasaju za njenu kandidatkinju. Mnogi ne otvaraju, ali ona ne odustaje.
Ona kaže da je za mnoge mlade demokrate ključno bilo to što je Haris zamenila Džozefa Bajdena kao kandidatkinja:
"Videla sam veliku promenu u energiji i entuzijazmu otkako je potpredsednica nominovana".
Alfonzo Meza dodaje da bi mladi birači Generacije Z, kojih ima oko 40 miliona, mogli napraviti ključnu razliku na predsedničkim izborima.
Kurir.rs/Telegraf/Glas Amerike/Agencije/Preneo: P. P.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore