UŽIVO - SPECIJALNA EMISIJA "AMERIKA BIRA"! Joksimović tvrdi: Postoje naznake - evropski lideri su se pripremali Trampovu pobedu?
Dok Amerika broji glasove, Kurir televizija donosi svež pogled na najnovija dešavanja sa američkih predsedničkih izbora u specijalu "Amerika bira". Petosatni program vodi iskusna novinarka Silvija Slamnig, koja će u studiju zajedno sa gostima i analitičarima pokrivati ključne trenutke i rezultate izborne noći. Uživo iz Vašingtona, naša reporterka Jelena Pejović uključuje se sa najnovijim informacijama i razgovorima sa odabranim sagovornicima, pružajući tako jedinstven uvid u atmosferu iz američke prestonice.
Najnovije rezultate izbora možete pratiti KLIKOM OVDE.
Politikolog Rajko Petrović uživo iz Vašingtona
Prema najnovijim dešavanjima, očigledno je da Donald Tramp u ovom trenutku vodi. Čak ni 54 elektorska glasa iz Kalifornije nisu pomogli demokratskoj kandidatkinji Kamali Haris da stekne prednost.
Naša novinarka Jelena Pejović uključila se iz Vašingtona u specijalnu emisiju "Amerika bira" gde je intervjuisala Rajka Petrovića, politikologa, koji je rekao nešto više o trenutnoj situaciji.
- Situacija više nije toliko neizvesna kao pre nekih 45 minuta. Ostale su još samo pojedine države za prebrojavanje glasova. Trenutno su Pensilvanija i Severna Karolina već gotovo sigurne na strani republikanaca. Čak i Njujork Tajms daje Trampu 87% šanse da po drugi put bude izabran za predsednika SAD-a. U svih sedam tzv. kolebljivih država on vodi, a već je pobedio na Floridi i u Džordžiji. Kamala Haris je izgubila potporu koju je Bajdnen imao na prethodnim izborima u Pensilvaniji - rekoa je Petrović.
On je rekao i da svi američki mediji prenose da su Trampu najviše podrške pružili radnička klasa i srednji sloj. Očekivalo se da će žene, latinoamerička populacija, pa čak i mladi birači, biti ključni, ali na kraju je radnička i srednja klasa odigrala presudnu ulogu za Trampa.
- U Mičigenu, na primer, Haris je prilikom završnog mitinga obećala da će zaustaviti sukobe u Gazi, što je moglo biti privlačno za arapsku zajednicu koja je u toj državi najbrojnija u SAD-u - rekla je novinarka, nakon čega je Petrović istakao:
- Izgleda da je takva poruka stigla prekasno, jer je muslimanska zajednica prepoznala njenu proizraelsku politiku, iako možda blažu od Trampove, ali i dalje naklonjenu Izraelu. Čini se da Tramp ima velike šanse čak i tamo. Visoka izlaznost je takođe interesantan faktor, s obzirom na to da se očekivalo da će ići u korist Haris. Visoka izlaznost često favorizuje demokrate, ali očigledno mnogi birači iz demokratskog bloka nisu bili dovoljno motivisani, a to verovatno uključuje i deo muslimanske zajednice koja nije masovno glasala za Trampa.
Aleksandra Joksimović i Duško Lopandić u studiju
Našim analitičarima iz Pupin inicijative, Vuku Velebitu i Ivanu Trifunoviću, pridružili su se u studiju Aleksandra Joksimović, direktorka Centra za spoljnu politiku, i Duško Lopandić, profesor evropskog prava i predsednik Foruma za međunarodne odnose.
- Obično onaj koji odnese pobedu na predsedničkim izborima, odnese pobedu i na kongresu, po čemu bi ovi izbori mogli da budu neobični. Mislim da su veće šanse da republikanci budu većina u senatu - rekla je Joksimović.
Lopandić je govoreći o reakcijama demokrata na eventualni poraz istakao:
- U ovakvim situacijama čovek mora biti oprezan, ali sve su to tendencije. Izgleda da će republikanci pobediti. Bilo bi jako dobro kada republikanci ne bi osvojili sva mesta u kongresu, posebno uzimajući u obzir ličnost Trampa i njegovu nepredvidivost u prvom mandatu. Tramp je najavljivao neku vrstu osvete, koja bi mogla da poremeti Ameriku.
Joksimović je rekla da kladionice čak i u slučaju izbora odlično predviđaju ishode, pa objasnila:
- Ono što je bitno je da ko god pobedi, a sada izgleda kao da će to biti Tramp, to bude ubedljiva većina, kako ne bi došlo do nezadovoljstva koje bi moglo da izazove demonstracije. Pretpostavljalo se da ako Tramp izgubi bi nastao haos.
Gosti su govorili i o iznenađujućoj činjenici da se glasovi ove godine broje ogromnom brzinom, sa obzirom da su se rezultati nekih izbora čekali i po nekoliko dana, a Joksimović je istakla svoje mišljenje da je to zbog toga što je razlika u glasovima toliko velika da nema spornih situacija koje bi odužile ovaj proces.
- Neko kao Tramp sa svojom prošlošću ne bi mogao ni da priđe kongresu u neko drugo vreme, ali očigledno se Amerika dosta promenila. On može izazvati ekonomski rat, a najmanje možemo predvideti kako će postupiti po pitanju rata u Ukrajini, što je nama u Evropi jako bitno - kaže Lopandić.
Joksimović je istakla i da je trend podrške koji je Haris dobila prekinut trenutka kada je uputila previše kritika Trampu. Potom se dotakla spoljne politike SAD:
- Što se tiče Ukrajine, već imamo određene signale o mogućnosti pokretanja pregovora za okončanje rata. Iako je Tramp najavio da bi mogao zaustaviti rat u roku od 24 sata, mislim da je takva tvrdnja nerealna i više je deo predizborne retorike. Kada je u pitanju Bliski istok, Tramp ima izraženu podršku Izraelu, čak i snažniju nego demokrate. Ako govorimo o Evropi, situacija je sada vrlo interesantna. Evropa ima iskustvo saradnje sa Trampom, i postavlja se pitanje da li im je Kamala Haris možda bila poželjnija opcija. Međutim, postoje naznake da su se evropski lideri pripremili za mogućnost Trampove pobede, a prema nekim tekstovima u medijima, mnogi evropski političari čak priželjkuju njegov povratak na čelo SAD - rekla je Joksimoć i potom dodala:
- Pobeda Trampa mogla bi da podstakne Evropu na konsolidaciju određenih tema - posebno na jačanje sopstvenih odbrambenih snaga i oslanjanje na sebe. Kada je reč o Kini, očekuje se da će Tramp imati oštriji stav, što bi moglo naterati i Evropu da zauzme jasniji stav po ovom pitanju. U oblasti klimatskih promena, već su učinjeni neki koraci kako bi se unapred sprečili eventualni problemi ukoliko Tramp dođe na vlast. Sve u svemu, Evropa je ovog puta spremnija za njegov mandat.
Jelena Pejović uživo iz Vašingtona
Jelena Pejović, novinarka Kurira, iz Vašingtona je uživo prenela deo atmosfere koja vlada u ovim neizvesnim trenucima:
- Situacija se menja na svakih nekoliko minuta. Rano je za predikcije dok Kalifornija ne bude prebrojana, jer ona nosi 54 elektorska glasa. U ovom trenutku, smanjena je prednost Donalda Trampa. Važno je da obratimo pažnju na Pensilvaniju i Džordžiju, a neizvesnost je još veća.
Novinarka je istakla da se ekipa Kurira sada nalazi ispred univerziteta "Harvard" koji u ovim izborima nosi veliku simboliku, sa obzirom da je Heris nakon kandidovanja prve telefonske pozive obavila u dukserici upravo te ustanove, kao i da je sama istakla da će tu i završiti svoju kampanju.
- Heris se sada nalazi u zgradi ovog univerziteta i čeka rezultate - dodala je Pejović.
Antonijević uživo iz Njujorka
Voditeljka: Gospodine Antonijeviću, pratili ste rezultate izbora u Americi. Kakvi su utisci, jeste li vi i vaše okruženje iznenađeni? Da li se očekuje da će Trump zadržati trenutnu prednost?
Pravnik Milan Antonijević uključio se u emisiju uživo iz Njujorka gde je pratio rezultate izbora.
- Nema previše iznenađenja, barem ne u širem smislu. U Njujorku, koji je tradicionalno naklonjen demokratama, atmosfera je danas tiša i mirnija nego što je uobičajeno. Verujem da je stanovnike Menhetna, gde se trenutno nalazim, ipak zatekla prednost koju Tramp drži, što bi verovatno uzrokovalo određeno iznenađenje među građanima. Kada govorimo o izlaznosti mladih, demokrate su se nadale većem odzivu među ovom grupom, što bi moglo da donese prednost Kamali Haris u nekim državama. Međutim, to se očigledno nije ostvarilo, pa trenutno imamo 205 elektorskih glasova za Kamalu Haris i 230 za Donalda Trampa. Iako je moguća promena u nekim ključnim državama, Tramp zasad drži blagu prednost.
Voditeljku je interesovalo da li Trampova pobeda može obezbediti mirno prihvatanje rezultata i sprečiti potencijalno političko nasilje poput onog 6. januara 2021. godine.
- Verujem da da. Demokrati obično ne pribegavaju metodama koje ugrožavaju demokratske procese i poštovanje glasa svakog građanina. Ako bude potrebe za ponovnim brojanjem glasova u određenim "swing states," očekujem da će to biti obavljeno mirno i u skladu s propisima. Podela u američkom društvu je velika, ali smatram da će ovaj put ostati na nivou demokratskog neslaganja i debate - rekao je.
Potom se osvrnuo na Trampovu politiku.
- Trampove poruke biračima bile su vrlo jasne, iako nisam siguran da će ih moći sprovesti onako jednostavno kako je obećavao. Već vidimo rast vrednosti akcija povezanih s njegovom medijskom grupacijom, što može ukazivati na poverenje ulagača u njegov povratak. Ali, sprovođenje politika koje su najavljene je složen proces i samo će vreme pokazati kakve će rezultate doneti.
Voditeljka: Hvala vam na uključenju i na analizi.
Vuk Velebit i Ivan Trifunović u studiju
Prvi gosti specijalne emisije bili su Vuk Velebit i Ivan Trifunović iz Pupin inicijative gde su dali svoje komentare na trenutne rezultate izbora.
- Za sada deluje da je ovo ubedljiva pobeda Trampa i republikanaca. Dodatna zanimljivost je da se Trampu daju velike šanse da osvoji tzv. "popular vote", dakle ukupan broj glasova, a ne samo kada je reč o elektorima. To je veoma veliko iznenađenje jer su demokrate ponavljale da ukoliko bi bilo sve kako treba i ukoliko broj glasova ne bi zavisio od elektronskog koledža, da bi oni pobedili. Ukoliko tramp dobije "popular vote", to znači da teorije demokrata padaju u vodu - rekao je Velebit.
Trifunović koji ima u Americi pravo glasa i tu svoju građansku dužnost je i obavio u kolebljivoj državi Pensilvaniji, otkrio je kako je izvršio "rano" glasanje:
- Čovek se prijavi mejlom ili telefonom i onda mu oni pošalju glasački listić istim putem. Vi ga popunite kod kuće... doneo sam ga da ga možete videti - započeo je Trifunović:
- Na istom listiću se glasa za Kongres, predsednika i Senat. Onda se stavi taj listić u kovertu koja se potpiše i onda se ona stavi u drugu kovertu koja se zapečati i onda se to poštom pošalje. Mnogi ljudi, kada je bila korona nisu hteli da izlaze na birališta i onda su iskoristili to pravo da pošalju poštom. To im se dopalo jer ljudi ne moraju da čekaju u redu, ipak je utorak radni dan. To su onda uveli kao praksu - istakao je Trifunović.
Velebit se potom dotakao jedne zanimljive informacije o rezultatima sa Floride:
- Zanimljivo je kada govorimo o rezultatima da je na Floridi u jednom okrugu "Majami dejd" Donald Tramp je prvi republikanski kandidat od 1988. godine koji je pobedio u tom okrugu. Ono što vidimo na ovim izborima je da latino birači sve više i više idu za Trampa, to ćemo videti verovatno i u nekim drugim državama - rekao je Velebit i potom dodao:
- Takođe jako zanimljiva stvar je da je u poslednjih 24 sata skočio Bitkoin, ako sagledamo sve stvari možemo nagovestiti da će Tramp verovatno uskoro biti predsednik Amerike.
Trifunović se potom dotakao sinoćne izjave Trampa kada je samouvereno rekao da će pobediti, rekavši novinarima da ovde nema ništa neizvesno.
- Izgleda da se ponavlja scenario iz 2016. godine, kada su ankete pokazivale da Hilari Klinton vodi. Pojava tzv. „stidljivih glasača“ je fenomen - ljudi koji, iz različitih razloga, ne priznaju da podržavaju Trumpa, posebno kada su okruženi demokratama. Američko društvo je veoma polarizovano. Poznajem slučajeve gde su ljudi prestali da pričaju jedni s drugima zbog različitih političkih stavova - kao naša komšinica, koja više ne razgovara sa svojom majkom jer je glasala za Trampa. Posebno među elitama, Tramp se doživljava kao sirov čovek, neprimeren za vođenje zemlje. Trampovi glasači često se osećaju kao „prokazani“ u društvu - rekao je Trifunović.
Voditeljku je potom interesovalo da li je Tramp svojim političkim jezikom i stavom, dodatno doprineo toj polarizaciji.
- Da, on je dodatno podstakao oštru retoriku, iako polarizacija u Americi traje već decenijama, još od 90-ih. Polarizacija medija i politika doprinose tome. Međutim, Trampova iskrenost i činjenica da nije tipičan političar su neke od osobina koje privlače njegove glasače - istakao je Trifunović i dodao:
- Trampovi najfanatičniji glasači ga vide kao nekoga ko nije profesionalni političar. On deluje iskreno, kaže ono što misli i tako osvežava političku scenu. Mnogo je kandidata pre njega tvrdilo da nisu političari, ali je Tramp prvi koji je uspeo da zaista privuče tu energiju.
Trifunović se potom dotakao poslednjih rezultata.
- Tramp ima blagu prednost. Severna Karolina je potvrđena za Trampa, Džordžija - vidim da je glasalo više 95% ljudi i samo je 3% razlika za Trampa. Što deluje da će skoro sigurno Džordžija biti pobeda republikanaca, ali moramo biti oprezni. Ipak ne mora da znači, jer ipak može to da se preokrene. Sada... ostaje Pensilvanija gde je 82% ljudi glasalo i tu je razlika 3%. Oni kažu da naginje ka Trampu, što samo znači da Filadelfija i neki drugi veći centri nisu sve reportovali. Ali ipak za sada deluje da Pensilvanija ide u korist Trampa - rekao je Trifunović.
Voditeljka je potom upitala goste zašto su Srbi u Americi u tolikoj meri za Trampa.
- Srbi u Americi, iako su američki državljani, većinom i dalje posmatraju američku politiku kroz prizmu odnosa Amerike prema Srbiji. Primarni razlog zbog kojeg su Srbi naklonjeni Trampu jeste to što su događaji iz devedesetih ostavili dubok trag, a mnogi u njemu vide alternativu politici koju su ranije sprovodili demokratski predsednici. Budući da je Bajden bio deo Klintonove administracije i poznat po stavu koji je bio nepovoljan prema Srbiji, mnogi ga vide kao nastavak te politike, dok Kamalu Haris posmatraju kao deo te iste demokratske mašinerije.
Voditeljka je potom upitala da li je to možda samo zabluda.
- Ne bih rekao da je to zabluda. Antisrpska politika, koja je bila prisutna tokom devedesetih, nije u potpunosti nestala. Ipak, u poslednje dve godine srpsko-američki odnosi su na blagom uzlaznom putu. Videli smo posete visokih zvaničnika i pozitivne izjave - kada je podsekretar Fernandez bio ovde, nazvao je Srbiju konstruktivnim i pouzdanim partnerom - rekao jeTrifunović i dodao:
- Trampova spoljna politika se percipira kao direktna i odlučna. Mnogi Srbi smatraju da bi on mogao brzo doneti povoljnije odluke za naš region. Takođe, Ričard Grenel, koji ima dobar uvid u naš region i s kojim sam razgovarao, najverovatnije će dobiti visoku poziciju u Trampovoj administraciji - ili kao državni sekretar ili kao savetnik za nacionalnu bezbednost. Grenell ima stavove koji su vrlo otvoreni prema ekonomskim dogovorima s našim regionom, što Srbi vide kao priliku da pod Trampom imaju bolji tretman.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"