ZAŠTO PUTIN I SI JOŠ UVEK NISU ČESTITALI POBEDU TRAMPU? Tramp je istakao da Rusija ne bi napala Ukrajinu da je on bio predsednik, da li je to razlog ćutnje?
Gosti emisije "Ni 5 ni 6" analizirali su situaciju koja je nastala nakon proglašenja pobednika na izborima u Americi, kao i zašto se ono što je najviše očekivano još uvek nije dogodilo, a to su čestitke od strane svetskih lidera, predsednika Rusije i predsednika Kine.
Današnjoj emisiji “NI 5 NI 6” na Kurir televiziji, bavila se novom, aktuelnom društvenom temom. Donald Tramp odneo je pobedu na izborima koji su upravo završeni u Americi. Stižu reakcije iz čitavog sveta, a centralno pitanje današnje emisije odnosilo se na to ko je od svetskih zvaničnika odabrao da odmah čestita i pruži podršku Donaldu Trampu usled pobede koju je odao na izborima.
čestitanje putina i predsednike kine
Ono što se u javnosti najviše očekuje jeste poruka predsednika Rusije Vladimira Putina, a za njim i predsednika Kine. Kada se takva vrsta podrške sa njihove strane može očekivati, kao i zašto do nje joj uvek nije došlo uprkos tome što su se zvaničnici većine država već oglasili otkrio je Vinko Pandurević, sociolog i nekadašnji general Vojske Republike Srpske:
- Portparol predsednika Vladimira Putina je dao izjavu da on ne zna kakvi su planovi predsednika u smislu toga da li će on pozvati Trampa kako bi mu čestitao. Svi znamo da je Rusija država koja je suzdržana po tom pitanju, odnosno čeka da i druga strana koja se borila na izborima potvrdi rezultate. Siguran sam da će Putin na kraju čestitati jer su oni potajno i priželjkivali ovakav rezultat. Predsednik Kine i njegov portparol rekli su da oni poštuju odluku američkog naroda, kao i da će odnose graditi na bazi poštovanja narodnih normi.
Vladimir Đukanović, ekonomista složio se sa rečima svog sagovornika i nadovezao se na započetu temu:
- Amerika i Kina već dugo se nalaze u nekoj vrsti trgovinskog rata, a to je neminovan odnos ko god došao na vlast. Tamo se dešava ogroman deo ekonomske aktivnosti. Kina je napravila ekonomsko čudo koja je početkom 90-ih bilo neočekivano. Tramp je već tokom svog prvog mandata krenuo sa tom retorikom, a Bajden ju je nastavio. Spoljnopolitički pravci Amerike se jako teško menjaju i to će tako ostati. Očekujem da će odnosi sa Kinom u budućnosti ostati napeti jer je na ekonomskom nivou jako teško zauzeti Kinu.
Pandurević je na to dodao:
- Kada se pogledaju pitanja na kojima je Tramp insistirao tokom predizborne kampanje, nekoliko njih tiče se spoljno političke orijentacije Amerike, a to su pre svega rat u Ukrajini, rat na pojasu Gaze i Tajvan. Amerika se nije opredelila za predsednika na osnovu ovih pitanja jer oni malo informacija znaju o njima. Tramp je istakao da Putin ne bi smeo napasti Ukrajini da je on u tom trenutku bio predsednik.
Ono što je američki narod nateralo da se opredeli za Trampa kao svog narednog vođu nisu spoljno politički odnosi, već ekonomska situacija u samoj državi, a za koju se veruje da će Trampov mandat moći da poboljša. Više o tome rekao je ekonomista Nenad Bumbić:
- Tramp je imao neverovatnu sreću što se tiče ekonomije. Ono što je svima poznato jeste da retko koja mera daje rezultate u najbržem roku. Američka ekonomija bila je na vrhu kada je Tramp preuzeo vlast tokom svog prethodnog mandata. Nakon korone usledila je poznata mera štampanja novca, a posledica toga je inflacija. Ona se nije desila u tom trenutku nego je krenula uzlaznom putanjom kada je Tramp završavao svoj mandat i dočekala je Bajdena. Ona je sada ponovo krenula na dole, a samim tim Tramp ima sreću.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
OVO JE VIĐENJE ITALIJANSKE NOVINARKE O TOME KAKO ĆE TRAMPOV NAREDNI MANDAT UTICATI NA SITUACIJU U EVROPI:
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)