NEMAČKA U VEOMA TEŠKOJ SITUACIJI: Ekonomija stagnira, u Ukrajini i na Bliskom istoku bukte ratovi, a onda i pobeda Trampa koja im je dodatno pomrsila konce!
Teška situacija za Nemačku, Šolc prihvatio glasanje o poverenju vladi pre Božića, ekonomija u zastoju, Tramp dodatno pogoršao probleme
Kako su preneli nemački i svetski mediji, kancelar Nemačke Olaf Šolc izjavio je u nedelju da je spreman da raspiše glasanje o poverenju vladi pre Božića, potez koji bi utro put za vanredne parlamentarne izbore nakon raspada njegove vladajuće koalicije.
Prethodno je najavio da bi to moglo da bude 15. januara, ali je pod pritiskom prihvatio da to bude pre katoličkog Božića 25. decembra ove godine.
Nakon što se koalicija nemačke vlade na dramatičan način raspala kada je kancelar Olaf Šolc smenio ministra finansija Kristijana Lindnera iz stranke Slobodnih demokrata, Šolc je rekao da će voditi zemlju sa manjinskom vladom, uprkos pozivima opozicionih lidera na prevremene izbore.
Kancelar je prethodno istakao da će manjinsku vladu činiti njegove socijaldemokrate i Zeleni do početka sledeće godine čak i kada je lider najvećeg opozicionog bloka u parlamentu, Fridrih Merc iz redova demohrišćana (stranke desnog centra), pozvao na hitno glasanje o poverenju vladi i na nove izbore.
- Građani će uskoro imati priliku da iznova odluče kako dalje.To je njihovo pravo. Zato ću početkom sledeće godine izglasati poverenje Bundestagu - rekao je nemački kancelar.
Kasnije je predsednik Nemačke Frank-Valter Štajnmajer dao potvrde o razrešenju, bivšem ministru finansija Kristijanu Lindneru i još dvoje zvaničnika Slobodnih demokrata koji su podneli ostavke, ministarki za istraživanje Betini Štark Vacinger i ministru pravde Marku Bušmanu.
Ministar saobraćaja Folker Vising, koji je takođe član Slobodnih demokrata, rekao je da je posle razgovora sa Šolcom odlučio da ostane na funkciji, ali da napusti stranku. Šolc ga je zamolio da u svoj portfelj doda Ministarstvo pravde.
Štajnmajer je takođe imenovao Jorga Kukiesa, Šolcovog ekonomskog savetnika, za ministra finansija. Ministar poljoprivrede Čem Ozdemir iz Zelenih pristao je da preuzme Ministarstvo istraživanja.
Nakon što je otpustio svog ministra finansija, nemački kancelar je optužio Lindnera da je prekršio njegovo poverenje i da je javno pozvao na fundamentalno drugačiju ekonomsku politiku, uključujući smanjenje poreza u vrednosti od više milijardi evra za nekoliko ljudi koji zarađuju najviše u zemlji, uz istovremeno smanjenje penzija za sve penzionere.
- To nije pristojno - rekao je Šolc.
On je prethodno rekao da se nada da će njegova manjinska vlada, njegove levo orijentisane socijaldemokrate sa preostalim koalicionim partnerom, Zelenima dobiti podršku Mercovih demohrišćana u parlamentu u narednim nedeljama, kako bi usvojili važne zakone i zapušili rupu od milijardu evra u budžetu za 2025. godinu.
Međutim, Merc je u četvrtak oštro odbacio Šolcov plan da sačeka sa glasanjem o poverenju do januara.
- Koalicija više nema većinu u nemačkom Bundestagu i zato pozivamo kancelara da raspiše glasanje o poverenju odmah ili najkasnije do početka sledeće nedelje - rekao je Merc, što je Šolc kasnije i uradio.
- Jednostavno ne možemo sebi da priuštimo da imamo vladu bez većine u Nemačkoj nekoliko meseci, a zatim još nekoliko meseci da provedemo u kampanjama, a onda eventualno vodimo koalicione pregovore nekoliko nedelja - dodao je Merc.
Pošto Šolcova vlada više nema većinu u parlamentu, on bi verovatno izgubio glasanje. U tom scenariju, nemački predsednik bi mogao da raspusti parlament u roku od 21 dan, a prevremeni izbori bi mogli da budu održani već u januaru.
- Tokom ovih 21 dana imaćemo dovoljno vremena da saznamo da li postoje neka pitanja o kojima ćemo možda morati da odlučujemo zajedno - rekao je Merc, nudeći saradnju svoje stranke sa manjinskom vladom.
- Mi smo, naravno, spremni da vodimo razgovore, takođe smo spremni da preuzmemo odgovornost za našu zemlju - istakao je on.
Ačim Vambah iz Centra za evropska ekonomska istraživanja u Lajbnicu izrazio je sumnju da bi produženi period sa manjinskom vladom pomogao nemačkoj ekonomiji da se vrati na pravi put.
- Problemi Nemačke su preveliki da bi tolerisali politički zastoj. Vlada je odlučila da pomiri transformaciju ka klimatskoj neutralnosti sa ekonomskim rastom i socijalnom sigurnošću. Nije opravdao ovu tvrdnju. Ekonomija stagnira, a investicije ne uspevaju da se materijalizuju.Ovom zastrašujućem zadatku su dodate geoekonomske tenzije - ratovi u Evropi i na Bliskom istoku, kao i ekonomski štetne intervencije kroz tarife i politike nacionalnih subvencija. Izbor Donalda Trampa je pogoršao ove probleme. Evropa mora da učini više za svoju bezbednost i moraće da računa na povećane carine - rekao je analitičar.
Do kolapsa koalicije došlo je nakon višenedeljnih sporova među koalicionim partnerima oko načina za jačanje posrnule ekonomije zemlje. Lindnerove Slobodne demokrate (liberali) koje su naklonjene biznisu odbacile su povećanje poreza za bogatei izmene nemačkih strogih ograničenja za nagomilavanje duga.
Šolcove socijaldemokrate i Zeleni želeli su politiku većih državnih investicija i odbili su predloge Slobodnih demokrata da se ukinu socijalni programi, preneo je AP.
Šolc ne može biti ustavno primoran da održi glasanje o poverenju i naknadne izbore pre predviđenog datuma izbora 28. septembra 2025. Međutim, njegova manjinska vlada zavisi od glasova opozicije da bi usvojila bilo koji preostali zakon.
Šolc je odbio da precizira da li postoje konkretni zakoni na kojima bi insistirao na ranije izbore, ali ubrzo nakon Šolcove izjave, ispostavilo se da je nemačka Savezna kancelarija za izbore upozorila kancelara da ih ne raspisuje prerano.
Rut Brend, šefica agencije, rekla je da bi postavljanje "datuma i rokova" tokom božićne sezone ili novogodišnje noći učinilo važne izborne pripreme "praktično nemogućim za realizaciju".
Vanredni izbori moraju biti raspisani u roku od 60 dana nakon raspuštanja parlamenta, koji moraju uslediti u roku od 21 dana od glasanja o poverenju, preneo je Euraktiv.
Nakon održanih izbora u SAD i odluke Olafa Šolca o glasanju o poverenju vladi oglasio se lider demohrišćana Fridrih Merc.
On je izjavio da će, ukoliko postane novi nemački kancelar, pokušati da postigne dogovor sa novoizabranim američkim predsednikom Donaldom Trampom o ravnopravnijem položaju Nemačke kao saveznika SAD.
Smatra se da Merc ima najveće šanse da nasledi kancelara Olafa Šolca na prevremenim izborima, koji se očekuju početkom sledeće godine, posle raspada Šolcove vladajuće tročlane koalicije.
- Moramo da od uspavane sile srednje veličine ponovo postanemo vodeća sila srednje veličine. Nikada nismo dovoljno jasno artikulisali i zastupali svoje interese u Nemačkoj i to moramo da promenimo. Amerikanci su proaktivniji u tome - rekao je Merc za nemački časopis Stern.
- Ne bi trebalo da samo jedna strana ima koristi, već treba da sklapamo sporazume koji su dobri za obe strane. Tramp bi to nazvao dogovorom - dodao je on.
(Kurir.rs/AP/Euraktiv/Preneo: V.M.)
VIDEO
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod