HLADAN TUŠ U IZRAELU: Tramp odredio tačan datum do kada ratovi moraju biti gotovi
Razgovarali Benjamin Netanjahu i Donald Tramp
U Izraelu su jako zadovoljni pobedom Donalda Trampa, a sada je to dobilo i javnu potvrdu.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu i Donald Tramp razgovarali su čak tri puta otkako je prošlog utorka pobedio na američkim predsedničkim izborima. Njihovi razgovori su "bili osmišljeni da bi dodatno učvrstili snažno savezništvo između Izraela i SAD-a", u nedelju je otkrio Netanjahu pa dodao:
- Gledamo istim očima na iransku pretnju u svim njenim delovima i opasnostima koje predstavlja. Takođe vidimo velike mogućnosti pred Izraelom, u širenju mira i u drugim područjima - rekao je premijer.
Očekivano, Netanjahu je svoje razgovore s Trampom proteklih dana opisao kao "dobre i vrlo važne". U svom prvom mandatu, između 2016. i 2020, Tramp se bio jednostrano povukao iz nuklearnog sporazuma iz 2015. između Irana i zapadnih sila, a kasnije je ponovo uveo sankcije Teheranu. Takođe je naredio ubistvo iranskog zapovednika Kasema Solejmanija, koji je vodio ogranak Iranske revolucionarne garde za spoljn operacije Quds Force, a SAD je odigrao važnu ulogu u sklapanju Abrahamskih sporazuma, kojima je nekoliko arapskih država priznalo Izrael. Svi ti potezi bili su ono što žele u Izraelu.
Ljubav između Trampa i Netanjahua našla se na iskušenju nakon što je izraelski premijer čestitao tadašnjem novoizabranom predsedniku Džou Bajdenu na pobedi na američkim izborima 2020, u trenucima dok je Tramp još uvek pokušavao poništiti rezultate. Ali njih dvojica su prevazišli napetosti, što se videlo kada je Tramp u julu ugostio Netanjahua i njegovu suprugu u odmaralištu Mar-a-Lago na Floridi. Netanjahu je takođe čestitao Trampu u objavi na platformi "X" nedugo nakon prošlonedeljnih izbora i bio je jedan od prvih svetskih čelnika koji su nazvali republikanskog kandidata.
Sa svoje strane, iako potpuno stoji iza Izraela, Tramp želi da se ratovi u Gazi i Libanu završe njegovom inauguracijom 20. januara, i to je jasno dao do znanja Netanjahuu. Takođe je obavestio Bajdenovu administraciju da očekuje napredak u nastojanjima da se postigne prekid vatre između Izraela i Hezbolaha, objavio je u nedelju Ynet News.
Ipak, na vlasti u SAD-u još uvek je Džo Bajden, pa je Netanjahuov ministar za strateška pitanja Ron Dermer otputovao u Vašington da bi pokušao s Amerikancima da dogovori način kako postići napredak u primirju u Libanu. Međutim, Dermer će se sastati i s Trampom i njegovim saradnicima, što pokazuje da Netanjahuova vlada ne računa sa skorim prekidom rata. Dermerova kancelarija odbila je da komentariše posetu, a izgleda i da je prošle nedelje bio u Moskvi u tajnoj poseti da bi proverio hoće li Rusija, i na koji način, uticati na postizanje dogovora o okončanju borbi između Izraela i Hezbolaha.
Ali o izraelskim planovima jako puno govori podatak da je Netanjahu za novog izraelskog ambasadora u SAD-u imenovao Jehijela Lejtera, žestokog pobornika rata u Gazi i dugogodišnjeg zagovornika naseljavanja jevreja na Zapadnu obalu, koje osuđuju skoro sve zemlje, pa i Bajdenova Amerika. Nasuprot tome, Lejter (rođen u SAD-u, a pre 40 godina odselio se u Izrael) je u nizu navrata pozivao na konačnu izraelsku aneksiju Zapadne obale od strane Netanjahuove vlade. I Tramp je tokom svog prvog mandata preokrenuo stanovište SAD-a da su izraelska naselja na okupiranoj Zapadnoj obali nezakonita prema međunarodnom pravu, a brojni lideri doseljenika rekli su da bi Izraelu trebalo službeno pripojiti Zapadnu obalu nakon njegovog ponovnog izbora kao predsednika.
Dok je Netanjahu svoju pažnju fokusirao na Trampa, kancelarija predsednika Ajzaka Hercoga saopštio je da će se šef izraelske države ovog utorka sastati sa Džoom Bajdenom. Hercog je u Sjedinjenim Državama, gde će učestvovati na godišnjoj generalnoj skupštini jevrejskih federacija Severne Amerike, koja je u nedelju uveče otvorena masovnim skupom na stadionu u Vašingtonu. Službeno je objavljeno da se Hercog neće susresti s Trampom ili bilo kojim njegovim saradnicima, ali izraelski mediji napominju da nisu isključeni neformalni sastanci.
Premda Izrael favorizuje Donalda Trampa, američki jevreji ne dele takav entuzijazam. Prema istraživanju Foks njuza pokazalo se da je na nedavnim izborima u SAD-u Kamala Haris osvojila 66 posto glasova jevrejskih birača naspram Trampovih 32 posto. U Pensilvaniji, važnoj "swing" državi s više od 400.000 jevrejskih građana, njih 75 posto glasalo je za Kamalu, a tek 23 za Trampa, koji je ipak pobedio. Istraživanje je takođe otkrilo da su ključna pitanja za jevrejske birače bila budućnost demokratije i pravo na pobačaj. Osim toga, izražavaju privrženost Izraelu, ali i protivljenje izraelskom premijeru Benjaminu Netanjahuu, te podršku diplomatskim rešenjima za sukobe s Iranom i Palestincima.
(Kurir.rs/Jutarnji list)
"VELIKA JE ČAST I ODGOVORNOST ŠTO SAM DANAS OVDE" Vučić u Azerbejdžanu: Pozivam sve velike sile da reše probleme u Ukrajini, na Bliskom istoku i svuda u svetu